Co z polskim węglem? Bogdan Tkocz: Musimy być samowystarczalni [WIDEO]

Coal ga0659cc27 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

24 marca, 2022

Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła sytuację geopolityczną i gospodarczą w Europie. Chcemy uniezależnić się od ropy, gazu i węgla z putinowskiej Rosji. Czy to szansa dla polskiego górnictwa? Jaka jest przyszłość polskiej energetyki? Na to pytanie odpowiedział Bogdan Tkocz z komitetu protestacyjno-strajkowego w grupie Tauron.

Czy Unia Europejska pozwoli nam na dłuższe wydobycie węgla? Stary Kontynent będzie chciał uniezależnić się od rosyjskich surowców, przynajmniej do momentu, kiedy tym krajem rządzi Władimir Putin. Jednak Europa nie posiada do tego potrzebnych "narzędzi". Dlatego coraz częściej mówi się o polskim węglu. Bogdan Tkocz  z komitetu protestacyjno-strajkowego w grupie Tauron uważa, że Polska musi być suwerenna energetycznie. I dlatego należy zostać przy naszym węglu i naszych elektrowniach. Dodaje, że wydobycie może się opłacać i być ekologiczne, jeżeli zarządzać nim będą kompetentne osoby. 

Od samego początku byłem zdania, że te wizje zielonego ładu są z nieba wzięte i nie mają żadnego logicznego wytłumaczenia - mówi Tkocz i dodaje - Nieszczęsna wojna spowodowała, że jeszcze raz trzeba przemyśleć wszystkie decyzje dotyczące polityki energetycznej naszego kraju. Tym wszystkim rządzi przypadek.

Polska musi patrzeć na swoją suwerenność. Musimy być samowystarczalni - uważa związkowiec z Tauronu. Według Tkocza przez wiele lat polskim sektorem energetycznym i wydobywczym zarządzali nominaci polityczni, a nie fachowcy. Za przykład podał Michała Gramatykę, który po kilku miesiącach pracy w zarządzie Taurony odebrał sporą "wyprawkę". 

Tkocz nie ukrywa, że dobrze współpracuje mu się z obecnym marszałkiem woj. śląskiego, Jakubem Chełstowskim, ale nie ze względu na barwy polityczne. - Wiem do której on pracuje, a wiem też do której pracował Wojciech Saługa - komentuje Tkocz. 

Na przykładzie Tauronu, gdzie od wielu miesięcy nie ma prezesa, Tkocz wykazuje patologię w zarządzaniu spółkami energetycznymi w naszym kraju. - Muszą być kompetentne osoby, które zajmą się energetyką i górnictwem. Za ważne sprawy muszą odpowiadać fachowcy, a nie polityczni nominaci - dodaje.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.1µg/m3 PM2.5: 1.0µg/m3