Po rezygnacji z podpisania umowy przez wyłonioną w przetargu firmę miasto musi rozpisać drugi przetarg na poprawę infrastruktury Centrum Piłki Nożnej na stadionie Rakowa. Wcześniej niezbędne jest uzyskanie ministerialnej zgody na zmianę harmonogramu realizacji inwestycji.
Drugi etap modernizacji stadionu dotyczy m.in. budowy nowych boisk treningowych z zapleczem sanitarnym i medycznym, rozbudowy dwóch budynków klubowych o część regeneracyjno-rehabilitacyjną, szkoleniową oraz sale treningowo-dydaktyczne, wraz z zagospodarowaniem terenu i ciągami komunikacyjnymi.
Zakres prac został uzgodniony z Rakowem na etapie koncepcji i projektowania. Miasto ma od dawna prawomocne pozwolenie na budowę i było gotowe na podpisanie umowy po przetargu zgodnie z ofertą opiewającą na 16,8 mln zł i zabezpieczonym wkładem własnym miasta (7,5 mln zł). Dofinansowanie zewnętrzne na zasadach refundacji miało pochodzić z poprzedniej (2022) edycji programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, który został rozstrzygnięty przez ministerstwo z dużym poślizgiem dopiero w obecnym roku.
Miasto – zaraz po podpisaniu umowy z Ministerstwem – uruchomiło przetarg wykonawczy. Wkrótce po otwarciu ofert (w połowie sierpnia) ze złożenia niezbędnych dokumentów wycofała się firma, która przedstawiła najkorzystniejszą cenowo ofertę. Konieczne było więc zwiększenie środków na realizację zadania o 750 tys. zł, żeby miasto mogło skorzystać z oferty przetargowej następnego wykonawcy. Udało się to zrobić na wrześniowej sesji Rady Miasta w ramach uchwały dotyczącej zmian w budżecie. Niestety, kolejna firma najpierw przedłużała termin podpisania umowy, a ostatecznie – w ostatnich dniach - wycofała się z jej podpisania, a zatem zrezygnowała z realizacji zadania.
Miasto jest więc zmuszone rozpisać drugi przetarg. Niestety z uwagi na upływ czasu musi wnioskować do Ministerstwa Sportu i Turystyki o to, aby mogło skorzystać ze środków ministerialnego programu w nieco innych ramach czasowych, ponieważ rozpoczęcie i zaawansowanie wykonawcze zadania w tym roku jest już nierealne, biorąc pod uwagę procedury zamówień publicznych.
źródło/foto: UM Częstochowa