Co dalej z NABE i Tauron? "Głupstwo goni głupstwo" [WIDEO]

Elektrownia jaworzno 910 4 a
Kastelik

Szymon Kastelik

18 lutego, 2023

Tauron Wytwarzanie zapłaci ponad 2 mld złotych za węgiel z kopalń, które sprzedał za złotówkę. Czy NABE jest potrzebne i kiedy powstanie? Co dalej z całą grupą Tauron? - Projekt NABE powinien być bardzo dobrze przemyślany. Nie ma w nim miejsca na przypadkowe osoby i decyzje - komentuje Bogdan Tkocz z Solidarności Tauron.

NABE, czyli Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego miała powstać do końca 2022 roku. Teraz termin to koniec marca 2023, chociaż mówi się, że NABE nie powstanie nawet do jesiennych wyborów parlamentarnych. 

- Rolą NABE będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez stabilne dostawy energii wytwarzanej z węgla. Wydzielenie aktywów węglowych pozwoli grupom energetycznym skupić się na przyspieszeniu inwestycji w nisko- i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę przesyłową, a tym samym znacząco wpisze się w transformację energetyczną kraju - informował rząd 1 marca 2022 roku. Wówczas zakładano, że NABE będzie działać w ramach holdingu, który zostanie utworzony wokół spółki PGE GIEK (PGE jest inicjatorem utworzenia NABE). Teraz możemy usłyszeć od związkowców, że NABE ma być spółką-córką wcześniej wspomnianej spółki.

Dalej nie wiadomo, co, gdzie i jak. Nawet nie jest znana możliwa siedziba główna NABE. Związkowcy z PGE chcą, żeby był to Bełchatów, zaś przeciwko ich propozycji są związkowcy z województwa śląskiego, którzy obawiają się całkowitego przejęcia Taurona przez PGE i NABE.

Tauron już sprzedał trzy swoje kopalnie za symboliczną złotówkę do Skarbu Państwa. W tym roku zapłaci za węgiel z tych kopalń aż 2,3 mld złotych netto! Według związkowców to dowód na to, że cała grupa Tauron może przestać istnieć w najbliższej przyszłości.

- Głupstwo goni głupstwo - komentuje aktualną sytuację Bogdan Tkocz z Solidarności Tauron. Stwierdza, że NABE jest potrzebne, ponieważ może pozwolić oddłużyć grupę Tauron i spowoduje, że skoncentruje się ona na odnawialnych źródłach energii (NABE ma przejąć elektrownie węglowe). Z drugiej strony, istnieje ryzyko całkowitej likwidacji Tauronu, chociaż według związkowców kwestie związane z węglem kamiennym (kopalnie i elektrownie) powinny być rozwiązywane w województwie śląskim. - Żeby nie było tak, że obudzimy się ręką w nocniku - dodaje Tkocz, według którego istnieje realne zagrożenie likwidacji spółek i zakładów należących do grupy Tauron.

- Z Łazisk, Sierszy, Jaworzna itd. bardzo szybko można przyjechać tutaj (do Katowic - przyp. red.) Tauronu i rozmawiać z zarządem o problemem poszczególnych spółek, modernizacjach, problemach i podwyżkach - komentuje Tkocz, według którego siedziba całego NABE lub części NABE zajmującej się sektorem węgla kamiennego, powinna znajdować się dalej na Śląsku., 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

fot. Tauron

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 75.0µg/m3 PM2.5: 67.3µg/m3