79757880 2467600030127748 4982145643700027392 n

Redakcja

20 listopada, 2021

Zbliża się grudzień, pełen zapachów, smaków i wydarzeń, wokół których nie można przejść obojętnie. Jednym z nich jest Jarmark św. Mikołaja, który w Cieszynie zagości już 3 grudnia i zakończy się na dzień przed Wigilią, dając tym samym wszystkim odwiedzającym możliwość czerpania z przedświątecznej atmosfery pełnymi garściami.

W sobotę (4 grudnia) na cieszyńskim Rynku zabrzmi Amatorska Grupa Gitarowa. Nasze serca muzycznie rozgrzeją również Zofia Bujok i Michał Kasztura. Momentem, na który z pewnością czeka już niejeden z nas, będzie uroczyste rozświetlenie choinki, któremu towarzyszyć będzie Kapela Góralska „Torka”. Zanim jednak to się stanie, wyruszymy wspólnie korowodem ze Wzgórza Zamkowego wprost do serca naszego miasta.

Kolejny dzień (niedziela, 5 grudnia) zapowiada się równie ekscytująco. Na scenie pojawią się dzieci z Przedszkola nr 16, a chwilę później Antosia Kraszewska zaśpiewa specjalnie dla nas, niosąc wraz ze swoim głosem grudniową nadzieję na cud. Tego dnia zobaczymy również „Niemy” Chór Uniwersytetu Śląskiego, uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz Wyższobramski Chór Kameralny.

W kolejną sobotę (11 grudnia) Jarmark św. Mikołaja wypełni się po brzegi Akademią Dźwięków Sabiny Brody, a prawdziwy pokaz swoich artystycznych umiejętności zaprezentują nam Mażoretki „Cieszyńskie Gwiazdeczki”. Sobotnie popołudnie zakończą Królowie Rozrywki. Scena na cieszyńskim Rynku będzie więc rozgrzana do czerwoności. 

12 grudnia (niedziela) bawić nas będzie Orkiestra Dęta „Cieszynianka” pod kierunkiem Franciszka Widnica, ale nie tylko. Na scenie pojawią się również przedstawiciele Centrum Edukacji Muzycznej, a dzień zakończy wyjątkowy koncert „Cieszyn świątecznie”.

Wydarzenia towarzyszące: Biblioteka Miejska znów zadba, by dzięki choinkowemu kiermaszowi książkowemu z niespodzianką na buziach najmłodszych mieszkańców zagościł szeroki uśmiech (29 listopada – 22 grudnia). W ramach "bibliotecznego rękodzielnika" powstaną tam świąteczne girlandy, filcowe choinki i eko ozdoby (7 grudnia). Zamek Cieszyn tradycyjnie już zaprosi nas na wydarzenie pod nazwą Zaprojektuj Święta (12 grudnia), które wypełnione będzie po brzegi wszystkim tym, co miłe, smaczne i przyjemne, serwując nam na deser konkurs na cieszyńskie ciasteczka. Zaś 17 grudnia Książnica Cieszyńska zaprosi nas na spotkanie promocyjne poświęcone regionalnym kalendarzom na rok 2022.

11 grudnia we wnętrzach Kościoła Jezusowego zabrzmi Koncert Finałowy VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Józefa Świdra. W swe progi zaprosi nas również Teatr im. Adama Mickiewicza. 

3 grudnia bawił nas będzie Kabaret Moralnego Niepokoju, a 12 grudnia nasze serca rozgrzeje wyjątkowa para – Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

W dniach 16 i 17 grudnia w przedświąteczne dni wkroczy Ekologiczny Armagedon, czyli widowisko muzyczne w wykonaniu Szkoły tańca Pe-DeBe, a 18 grudnia zachwycać nas będzie spektakl Teatru Capitol z Warszawy „Akt równoległy”.

Wśród wielu wydarzeń nie może zabraknąć również tych, które budzą sportowe emocje: ogólnodostępna ślizgawka mikołajkowa (5 grudnia), sportowy weekend (11-12 grudnia, ul. Błogocka 24), ogólnodostępne godziny na sali gimnastycznej oraz mecz pokazowy koszykówki, który rozegrany zostanie 5 grudnia na hali Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

Szczególnie polecamy Waszej uwadze Charytatywny mecz hokeja na lodzie organizowany przez Fundację Fascynujący Świat Dziecka, w którym drużyna artystów polskich zmierzy się z ekipą rajdowców. Wydarzenie odbędzie się 18 grudnia na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków.

Podczas tegorocznej edycji Jarmarku św. Mikołaja do Cieszyna zawita ponad pięćdziesięciu wystawców. Od 3 do 23 grudnia na płycie Rynku ustawionych zostanie 13 domków, w których przez cały okres trwania kiermaszu będzie można znaleźć unikatowe i niepowtarzalne dekoracje świąteczne, obrusy i ręcznie robione kartki oraz bańki bożonarodzeniowe, drewniane zabawki, a o iście grudniowy klimat zadbają wystawcy sprzedający niezwykle aromatyczne wino oraz miody.

Ale to nie koniec atrakcji. W trakcie Jarmarku Miasto szykuje dodatkowe dwa weekendy handlowe: 4-5 grudnia oraz 11-12 grudnia. W te dni oprócz koncertów i występów artystycznych będzie można odwiedzić rękodzielników z całego Śląska.

Ponad 40 wystawców zaprezentuje ręcznie robione ozdoby świąteczne i stroiki, wyroby z drewna oraz ceramiki, biżuterię, obrazy, kosmetyki rzemieślnicze oraz naturalne świece, a na najmłodszych uczestników kiermaszu czekać będą ręcznie szyte lalki, skrzaty, maskotki, poduszki oraz drewniane zabawki.

Spędźcie przedświąteczny czas w Cieszynie! Bawcie się, spotykajcie z przyjaciółmi, róbcie świąteczne zakupy na cieszyńskim rynku i na odnowionej ulicy Głębokiej. Chłońcie grudniową atmosferę.

Źródło: UM Cieszyn

1jarmark

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

16 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.5µg/m3