Ciągle pada... pogoda na niedzielę!

Mood weather atmosphere sun e6a83e57794ee502ad12f8631447a3de

Redakcja

31 maja 2020

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia oraz południowo-zachodnia jest pod wpływem niżów z ośrodkami nad Ukrainą, zachodnią Rosją oraz Hiszpanią. Związane są z nimi układy frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu znajduje się w zasięgu rozległego wyżu znad Skandynawii. Polska jest pomiędzy niżem znad Ukrainy a wyżem znad Skandynawii, na wschodzie i na południu zaznacza się wpływ frontu atmosferycznego. Z północy napływa polarna morska masa powietrza.

W niedzielę na północy i północnym zachodzie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite, z postępującymi stopniowo z północy większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W południowej połowie kraju opady deszczu, na krańcach południowych o natężeniu umiarkowanym oraz silnym i tam prognozowana suma opadów od 15 mm do 25 mm, a do 30 mm w województwie śląskim i małopolskim. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu możliwe burze z opadami deszczu do 15 mm. W Tatrach opady śniegu; prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 20 cm. Temperatura maksymalna od 12 st., 13 st. miejscami na południu i nad morzem, około 16 st. w centrum, do 22 st. na Ziemi Lubuskiej; chłodniej w rejonach podgórskich od 8 do 12 st. Wiatr umiarkowany, na północy, wschodzie i południu okresami dość silny, na wybrzeżu także silny, od 30 km/h do 45 km/h, w całym kraju porywisty, z kierunków północnych. W Sudetach porywy wiatru do 80 km/h, w Karpatach i na wybrzeżu do 70 km/h, na północy i północnym wschodzie oraz na Przedgórzu Sudeckim do 60 km/h. W Tatrach zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na południu umiarkowane oraz duże i tam opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów na krańcach południowych od 10 mm do 15 mm. W Tatrach opady śniegu; prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura minimalna w całym kraju wyrównana od 7 st. do 12 st. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami na wybrzeżu dość silny, porywisty, północny i północno-wschodni. W górach porywy wiatru do 70 km/h. W Tatrach zawieje śnieżne.

W poniedziałek zachmurzenie małe i umiarkowane, w godzinach południowych wzrastające miejscami do dużego, w centrum i na Lubelszczyźnie możliwe wówczas słabe przelotne opady deszczu. Na południu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu. Na Podkarpaciu możliwe słabe burze. Wysoko w Tatrach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 13 st., 14 st. w rejonie Zatoki Gdańskiej i w rejonach podgórskich Karpat, od 15 do 18 st. na przeważającym obszarze kraju, do 22 st. na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północny i północno-wschodni. W Karpatach wiatr w porywach do 70 km/h, w Sudetach do 65 km/h.

PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.2µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3