Chciał być jak Sherlock Holmes. Fałszywy detektyw zatrzymany

Handcuff g764413ea5 1920

Redakcja

2 marca 2024

Fałszywy detektyw bez uprawnień oszukiwał ludzi. 46-latek z powiatu zawierciańskiego został zatrzymany. 

W lutym 45-letnia mieszkanka powiatu zawierciańskiego potrzebowała skorzystać z usług detektywistycznych. Chciała odnaleźć daleką rodzinę w celu realizacji sprawy spadkowej. 

- W internecie natrafiła na stronę, na której widniały informacje dotyczące firmy detektywistycznej. Zadzwoniła pod wskazany numer i już następnego dnia pojawił się u niej detektyw. Mężczyzna okazał klientce legitymację detektywa. 45-latka nie podejrzewała, że to oszust. Wnikliwie przeanalizowała stronę internetową oraz dane dotyczące działalności gospodarczej. Wszystko wskazywało na to, że ma do czynienia z profesjonalistą - relacjonuje policja.

Kobieta zawarła umowę, a mężczyzna wystawił dwa pokwitowania dotyczące wpłaty prawie 11 tysięcy złotych za zlecone czynności. Zapewniał, że sprawa jest prosta i za kilka dni będzie miał pierwsze dane. 

Fałszywy detektyw

Po pewnym czasie kobieta nie mogła dodzwonić się do mężczyzny, który nie odbierał telefonu. 45-letka zdała sobie sprawę, że została oszukana. Zgłosiła sprawę policjantom z Ogrodzieńca. 

Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania fałszywego detektywa. W trakcie czynności ustalili, że mężczyzna świadczył usługi detektywistyczne, ale na początku ubiegłego roku zostały mu cofnięte prawa detektywa. 46-latek z powiatu zawierciańskiego nie powinien wykonywać więc tego zawodu.

- W miniony poniedziałek policjanci dowiedzieli się, że mężczyzna może znajdować się na terenie gminy Pilica. Został zatrzymany. Mundurowi zabezpieczyli też gotówkę, którą miał przy sobie. Z zebranych przez policjantów informacji wynika, że pokrzywdzonych nieuczciwymi działaniami mężczyzny jest więcej, dlatego śledczy dalej prowadzą czynności - dodaje policja.

Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. 46-latek poniesie także konsekwencje wykonywania czynności detektywa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez wymaganej licencji. Za to przestępstwo ustawa o usługach detektywistycznych przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3