Centrum edukacji ekologicznej ma powstać w Gliwicach

Gliwickie centrum ekologii

Redakcja

6 listopada, 2020

Centrum edukacji ekologicznej ma powstać w Gliwicach na terenie tamtejszego Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów, wraz z nową siedzibą spółki. Obiekt, który zaplanowano w sąsiedztwie składowiska przy ul. Rybnickiej, ma pełnić m.in. funkcję dydaktyczną.

Jak podano w piątkowym biuletynie gliwickiego magistratu, powstał już projekt nowej siedziby Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów – opracowany przez Studio BB Architekci. Projektanci przewidzieli budowę parterowego budynku o nietypowym planie, z zielonym dachem przystosowanym do ruchu pieszych, który wkomponuje się w bezpośrednie otoczenie.

„Forma obiektu była inspirowana sąsiadującym wzniesieniem, które jest zrekultywowaną kwaterą zutylizowanych śmieci. W projekcie zaproponowano elementy prefabrykowane i ekologiczne: blachę fałdową, belki konstrukcyjne z drewna klejonego oraz zielony dach. Na dachu zaprojektowano ścieżkę edukacyjną z tablicami informacyjnymi, instalację fotowoltaiczną oraz miejsce na ule” - podano.

Strefa przedwejściowa do budynku ma pełnić funkcje edukacyjne. Na placu przed budynkiem zaproponowano dysze wodne wraz z nietypowymi meblami miejskimi. Meble tworzą znak graficzny symbolizujący recykling. W strefie wznoszącego się dachu wkomponowano w teren stopnie do siedzenia – tworzące miejsca do wypoczynku i edukacji ekologicznej na powietrzu.

Zaproponowano dwie ścieżki edukacyjne rozpoczynające się w strefie przedwejściowej: pierwszą na dach budynku oraz drugą, która wspina się na zrekultywowaną kwaterę śmieci. Tam odwiedzający będą mogli przejść się po zrekultywowanym wysypisku i zobaczyć z dystansu część przed rekultywacją.

W budynku znajdą się biura, pomieszczenia socjalne, sala wystawienniczo-edukacyjna oraz sala konferencyjno-edukacyjna. We wnętrzu, w strefie wejściowej, zaproponowano miejsce na naturalnie rosnące drzewo. Przy sali konferencyjno-edukacyjnej ma znaleźć się przeszklone pomieszczenie wymiennikowni, służące pokazaniu nowoczesnych technologii odzysku energii i ogrzewania budynku.

W Centrum Edukacji Ekologicznej eksponowane mają być dokonania studentów wydziału architektury Politechniki Śląskiej. To efekt współpracy Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów z uczelnią, zainicjowanej na początku tego roku.

W ramach współpracy studenci wykonali już opracowania projektowe odnoszące się do zadań: projektu wystawy stacjonarnej i wystawy mobilnej, projektu kreatywnych gier i rozwiązań promujących ideę segregacji oraz wiedzy z zakresu gospodarowania odpadami w sali audiowizualnej w nowej siedzibie PZO oraz plakatu promującego te aspekty.

Gliwicki samorząd oraz Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów ostatnio nie podawały harmonogramu ani perspektyw realizacji planowanej inwestycji.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3