Zmiany w rozkładach jazdy autobusów na 120 liniach w całej Metropolii!

Autobus ZTM Zmiana rozkladu

Redakcja

6 listopada, 2020

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, które obejmą ok. 120 linii, wprowadza działający na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Zarząd Transportu Metropolitalnego. Powód, to zmniejszenie mobilności mieszkańców w czasie pandemii.

Jak poinformował w piątek rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek, zmiany na liniach autobusowych będą wprowadzane stopniowo od poniedziałku. Będzie to wprowadzenie na prawie 100 liniach rozkładów jazdy na dni robocze nieszkolne oraz zawieszenie ok. 20 linii, których głównym zadaniem jest dowóz dzieci i młodzieży do szkół.

Wprowadzane rozkłady jazdy robocze nieszkolne będą oznaczały na wielu liniach utrzymanie dotychczasowej, dużej liczby połączeń w szczytach, tj. do ok. godziny 8 oraz po godzinie 14, przy zmniejszeniu oferty przewozowej w godzinach około południowych, późno popołudniowych i wieczornych.

Trasy tych linii, a także innych, którym również modyfikujemy rozkłady, przebiegają przez każdą część Metropolii. Dlatego apelujemy do wszystkich pasażerów o to, aby planowali podróż z wyprzedzeniem i aby nie wychodzili na przystanek nie sprawdziwszy wcześniej godziny odjazdu na naszej stronie internetowej

– podkreślił Wawrzaszek

Poza zmianami dotyczącymi kursowania autobusów, wdrażanymi od poniedziałku, od czwartku zaplanowano inną organizację ruchu tramwajów. Na niektórych liniach, podobnie jak w przypadku autobusów, zostanie wprowadzony rozkład jazdy roboczy nieszkolny, na innych zaczną obowiązywać rozkłady przewidujące zmniejszoną liczbę połączeń.

Przedstawiciele organizatora transportu wskazują, że zmiany w rozkładach są niezbędne, ponieważ ostatnie obostrzenia znacząco wpływają na frekwencję pasażerów na trasach. Dotąd, od początku marca br., ZTM przeprojektował w związku z epidemią ponad 860 rozkładów jazdy.

Właściwie od pierwszych dni pandemii codziennie stajemy przed sporym wyzwaniem. Od czasu pierwszego lockdownu znacząco spadła nam liczba podróżnych

– podkreśliła cytowana przez rzecznika dyrektor ZTM Małgorzata Gutowska.

„Po pierwsze, kładziemy bardzo duży nacisk na zorganizowanie bezpiecznej komunikacji miejskiej. Po drugie, mając na uwadze ograniczone zasoby kadrowo-taborowe przewoźników oraz budżety gmin, tak planujemy przewozy, aby w tych trudnych czasach maksymalnie były one dostosowane do frekwencji na poszczególnych liniach” – zapewniła Gutowska.

ZTM przypomina, że w komunikacji miejskiej cały czas obowiązują zasady, których celem jest utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Zalecono codzienną, dokładną dezynfekcję wszystkich pojazdów, a pracownicy organizatora regularnie prowadzą kontrole w tym zakresie.

Ponadto zalecono, aby kierujący otwierali drzwi pojazdów na wszystkich przystankach, aby nie trzeba było dotykać przycisków. ZTM zdecydował też m.in. o dodatkowym czyszczeniu automatów biletowych, badaniach frekwencji podróżnych na poszczególnych liniach oraz akcji informacyjnej na temat prawidłowego zachowania w komunikacji miejskiej.

Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin GZM oraz 12 miast z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków. W 2019 r. pokonały ponad 100 mln km, obsługując ok. 250 mln przejazdów.

Jak podano podczas ostatniej, październikowej sesji Zgromadzenia GZM, w tym roku, w związku ze zmniejszeniem frekwencji w efekcie pandemii, w ciągu dziewięciu miesięcy br. dochody ZTM z biletów były niższe od planowanych o ponad 62,7 mln zł (czyli o 38,7 proc.).

Przed ponownym zaostrzeniem ograniczeń w październiku br. z miesiąca na miesiąc ubytek przychodów w stosunku do planu zmniejszał się - we wrześniu było to 20 proc. mniej, wobec aż 84 proc. w kwietniu, 74,4 proc. w maju oraz ok. 35-40 proc. w czerwcu, lipcu i sierpniu.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.9µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3