Cała Polska w czerwonej strefie! Uczniowie zostają w domach! Seniorzy także [WIDEO]

El ALL5e Xg A Iu n

Redakcja

23 października 2020

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze doniesienia. Od soboty cała Polska będzie w czerwonej strefie! Seniorzy w domach, a uczniowie klas 4-8 do szkoły trafią ale via komputer. Nauka zdalna oznacza też, że rodzice mogą liczyć na zasiłki, takie jakie uruchomiono wiosną.

Dzienny przyrost zakażeń koronawirusem zbliża się do 15 tys. Rząd, który wcześniej ogłosił cały kraj żółtą strefą, poszedł teraz o krok dalej. Od soboty cała Polska będzie w czerwonej strefie. Co to oznacza? 

Zgodnie z obowiązującymi restrykcjami w strefie czerwonej liczba osób w placówkach handlowych uzależniona jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.

W całym kraju od soboty obowiązywać będzie zakaz organizacji imprez okolicznościowych m.in. wesel i konsolacji. Uczelnie wyższe i szkoły średnie przejdą w pełni na nauczanie zdalne - oprócz zajęć praktycznych. Nauczanie zdalne również dla klas 4-8 szkół podstawowych.

W piątek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe zasady bezpieczeństwa na terenie całego kraju. Młodzież  ma zakaz wychodzenia z domu w godz. 8-16 - mogą poruszać się jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Seniorzy (powyżej 70 roku życia) nie powinni niepotrzebnie wychodzić z domów. Rząd uruchamia specjalny program wsparcia osób starszych. Sanatoria mają być zamknięte.

Ograniczenia w gastronomii: będą mogły tylko organizować dania na wynos w okresie dwóch tygodni.

Zgromadzenia osób do 5 osób! Również w przestrzeniach zamkniętych (oprócz miejsc zamieszkania i pracy).

Możliwe, że w najbliższym czasie maseczki naprawdę będą obowiązkowe. Wpiszemy kwestię dotyczącą noszenia maseczek do ustawy i wszelkie niepewności zostaną usunięte; to nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3