Bytomianin został mistrzem świata w Tetrisie

MG 0863

Redakcja

28 sierpnia, 2022

Choć wydawało by się, że Tetris odszedł wraz z latami 90. to teraz przeżywa swój renesans. W weekend w niemieckim Fürth odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w Tetrisie Klasycznym w stylu DAS. Dziewiętnastoletni bytomianin Adam Matys wygrał turniej w dobrym stylu. Dwa lata temu absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu pobił rekord świata.

Tetris to komputerowa gra logiczna, która powstała w latach 80. XX w., polegająca na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów. W ostatnich latach gra przeżywa renesans popularności i nie brakuje jej wiernych zwolenników. Jednym z nich jest Adam Matys, nastolatek z Bytomia. 

Matys, który znany jest społeczności graczy pod pseudonimem „AdamMts”, rozpoczął grać w Tetrisa w 2017 roku. Już w 2020 roku został rekordzistą świata w Tetrisie PAL, uzyskując najwyższy pojedynczy wynik. Adam Matys w mocno obsadzonym turnieju w Niemczech spisał się znakomicie. W mistrzostwach rywalizowało 55 zawodników z 20 krajów.

- Podczas turnieju próbowałem też w psychologiczny sposób wpłynąć na rywali, modyfikując pewne zagrania lub grając bardziej agresywnie. Na poziomie mistrzowskim czasami trzeba wyłączyć myślenie i działać automatycznie - zaznacza Adam Matys. Za mistrzostwo świata bytomianin otrzymał statuetkę, dyplom, konsolę do gier oraz kartridż z oryginalną wersją gry z tego turnieju 

Przed bytomianinem kolejne wyzwania. W dniach 16-18 września na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędą się Mistrzostwa Polski, a w dniach 18-19 listopada w Kopenhadze zostaną zorganizowane Mistrzostwa Europy. - Nie wiem jeszcze, czy wystartuję w Toruniu, wybieram się natomiast do Danii, aby sprawdzić się na tle najlepszych zawodników Europy - dodaje nastolatek. 

źródło: UM Bytom 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3