5 listopada 1985 roku Zbigniew Religa wraz z zespołem lekarskim przeprowadzili pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. To był przełomowy moment w dziejach polskiej medycyny. Biorcą jest mieszkaniec Krzepic - chory z nieodwracalnym uszkodzeniem serca.
Jak wspominał po latach prof. Andrzej Bochenek, członek zespołu przeprowadzającego tę wyjątkową operację, lekarze byli bardzo dobrze przygotowani pod względem chirurgicznym. Zabiegowi, który zakończył się sukcesem, towarzyszyły ogromne emocje. Pacjent, rolnik z Krzepic, zmarł później w wyniku sepsy.
Data 5 listopada 1985 r. zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiej kardiochirurgii. Oto profesor Zbigniew Religa, wbrew niechęci i krytyce środowiska medycznego, w obliczu niezliczonych przeszkód, wykonuje w świeżo utworzonej przez siebie Klinice Kardiochirurgii w Zabrzu, pierwszy w Polsce, udany przeszczep serca. Nie zraża się porażką prof. Jana Molla, który kilka lat wcześniej - w styczniu 1969 r. w Poznaniu, porywa się na tę próbę, lecz, niestety, bez powodzenia - pacjent umiera na stole operacyjnym. (...) Dziś tego typu operacje wykonuje się w wielu ośrodkach kardiochirurgicznych w Polsce, a w przypadkach skrajnej niewydolności serca, pacjenci mogą liczyć na mechaniczne wspomaganie krążenia w okresie oczekiwania na dawcę. Protezy wspomagające niewydolne serce, opracowane są w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, którą Profesor założył, którą wiele lat kierował i której dziś patronuje. Dziękujemy Profesorze !!!”
zdj. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - zdjęcie z pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce