Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego droższa o 55 milionów złotych

Zps

Redakcja

15 lipca, 2022

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego zmierza ku końcowi. Jednak na samym finiszu miasto musi dopłacić do tej inwestycji.

Zagłębiowski Park Sportowy to olbrzymi kompleks, którego "fundament" stanowią trzy obiekty. Pierwszy to stadion piłkarski, w skład którego wchodzi m.in. trzykondygnacyjny budynek klubowy. Obiekt będzie spełniał wymagania FIFA oraz UEFA. Trybuny pomieszczą 11 600 widzów, Stadion, poza swoim sportowym charakterem, dostosowany będzie również do organizacji wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, koncertów czy wydarzeń rozrywkowych, które mogą być dostępne nawet dla 25 000 widzów. Na stadionie znajdzie się miejsce na restauracje, punkty gastronomiczne, muzeum klubowe czy sklepy kibica.

Drugi obiekt to hala sportowa. Zlokalizowana od strony ulicy Bora-Komorowskiego i al. Blachnickiego hala sportowa, z 3052 miejscami, pozwoli na organizację meczów siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej oraz zawodów szermierczych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Hala główna, sala treningowa i promenada z powodzeniem mogą stać się areną wydarzeń kulturalnych. Zagłębiowski Park Sportowy to również przestrzenie biurowe pod wynajem. 

Nowy Stadion Zimowy stanowić będzie zarówno ogólnodostępną ślizgawkę, jak i, dzięki dostosowaniu do wymagań Światowej Organizacji Hokeja na Lodzie (IIHF), miejsce treningów i zmagań sportowych na najwyższym poziomie. 

Cała inwestycja miała kosztować pierwotnie nieco ponad 200 milionów złotych i od początku jest finansowana z kredytu. I właśnie z tego powodu miasto musi teraz dołożyć pieniędzy. Na ostatniej sesji radni Sosnowca przegłosowali zmiany w uchwale dotyczącej prognozy finansowej Sosnowca na najbliższe 18 lat. Jednym z zapisów było podwyższenie kapitału spółki Zagłębiowski Park Sportowy Sp. z o.o. o kwotę ponad 55 milionów złotych. 

Dlaczego aż tyle? Powodem jest budowa ZPS. Po pierwsze, zmieniły się warunki licencyjne i inwestor musi przystosować obiekty do nich. Po drugie, podwyższone stopy procentowe dotyczą również kredytów spłacanych przez samorządy. - 10 mln zł przeznaczamy głównie na zakup wyposażenia. Dzięki temu spełnimy najnowsze, zmienione w trakcie inwestycji, wymogi licencyjne federacji sportowych oraz zamontujemy elementy zmniejszające koszty eksploatacyjne obiektów. Natomiast pozostała kwota jest wynikiem aktualizacji oprocentowania kredytu inwestycyjnego. To zaś jest efektem bieżącej sytuacji gospodarczej i polityki monetarnej, na co nie mamy wpływu, a z czym każdy z nas boryka się na co dzień - komentuje prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Wartość inwestycji wzrośnie z 225 na 235 mln złotych. Natomiast Sosnowiec musi dodatkowo zapłacić 45 milionów złotych za kredyt. 

Otwarcie ZPS przewidziano na październik 2022 roku. Wcześniej mówiono o czerwcu 2022. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3