
Od sierpnia do końca 2023 roku obowiązywać będą w Polsce "wakacje kredytowe". Pozwalają na zawieszenie spłaty aż ośmiu rat za kredyt hipoteczny. Ale są pewne warunki, które należy spełnić.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 14 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wejdzie w życie za 14 dni.
-Ten projekt znalazł poparcie absolutnej większości parlamentarnej, został przyjęty prawie jednogłośnie – powiedział Andrzej Duda.
Nowe prawo wprowadza możliwość przesunięcia w sumie aż ośmiu rat kredytu hipotecznego do końca 2023 roku. W tym roku kredytobiorca może "nie zapłacić" czterech rat, a kolejnym roku może przesunąć zapłatę jednej raty co kwartał.
Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:
1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
2) od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
3) od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.
4. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
- czytamy w ustawie.
Należy pamiętać, że zawieszenie spłaty kredytu dotyczy tylko jednej umowy kredytowej podpisanej na zakup mieszkania/domu, w którym żyjemy na co dzień. Ma to uniemożliwić otrzymanie "wakacji kredytowych" właścicielom wielu mieszkań, które wynajmują na okres krótkoterminowy lub długoterminowy. Wakacje kredytowe dotyczą tylko zobowiązań w złotówkach.