Bucza dziękuje Bielsku-Białej: "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie"

Flag gdaaa7c3c9 1920

Redakcja

14 lipca, 2022

Jesteśmy bezgranicznie wdzięczni, że mieszkańcy gmin i powiatów województwa śląskiego, zwłaszcza miasta Bielsko-Biała, przybyli z pomocą jako pierwsi – czytamy w liście nadesłanym do prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego przez burmistrza ukraińskiej Buczy Anatolija Fedoruka.

Bucza to miasto, które szczególnie tragicznie ucierpiało podczas inwazji Rosji na Ukrainę. Według władz Ukrainy, w marcu w masakrze Rosjanie zamordowali tam ponad 400 nieuzbrojonych cywilów.
19 maja Rada Miejska Bielska-Białej, odpowiadając na prośbę samorządu z Buczy, zdecydowała o przekazaniu ukraińskiemu miastu potrzebnego samochodu.

W uzasadnieniu podjętej uchwały czytamy: 

Od chwili wtargnięcia Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz aktywnych działań wojennych, które toczą się m.in. na terenach Buczy, zostały uszkodzone budynki, instalacje, zniszczone mienie, w tym zasoby transportu zakładów komunalnych. Burmistrz miasta Bucza zwrócił się z prośbą o jakąkolwiek pomoc, szczególnie w postaci samochodów dostawczych.

Akcję pomocy Buczy zapoczątkował burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, dla Pszczyny bowiem Bucza jest miastem partnerskim. Formalną prośbę o pomoc burmistrz Buczy, 28-tysięcznego miasta leżącego w obwodzie kijowskim, skierował do przewodniczącego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. W odpowiedzi na nią Rada Miejska Bielska-Białej podjęła uchwałę o przekazaniu ukraińskiemu miastu forda transita z 2010 roku, który stanowił własność miasta.

Dar od samorządu Bielska-Białej dotarł na Ukrainę pod koniec czerwca. Dostawczak został wypełniony różnego rodzaju maszynami budowlanymi do odbudowy zniszczonego miasta. Dary budowlane podarował Śląski Związek Gmin i Powiatów.Teraz burmistrz Buczy podziękował za przekazane auto. W liście czytamy: 

"w imieniu społeczności terytorialnej Buczańskiej wyrażam szczery szacunek i wdzięczność za okazaną pomoc w trudnym dla nas czasie. Ukraina od ponad czterech miesięcy walczy o własną niepodległość, broniąc swojego demokratycznego wyboru, suwerenności i integralności państwa. Nasze siły zbrojne zatrzymują wojska rosyjskie, chroniąc nie tylko ziemie ukraińską, ale i całą Europę.

Bucza doznała dużo cierpień i zniszczeń podczas okupacji w okresie luty-marzec 2022 r. Dlatego jesteśmy bezgranicznie wdzięczni, że mieszkańcy gmin i powiatów w szczególności województwa śląskiego, zwłaszcza miasta Bielsko-Biała przybyli z pomocą jako pierwsi.

Wojna stała się kolejnym dowodem tego, że jesteśmy zjednoczeni w walce z rasistami, a Polska jest wiarygodnym przyjacielem i partnerem Buczy i Ukrainy. Dzięki temu wsparciu nasza społeczność aktywnie odbudowuje się i powraca do pełnoprawnego życia gospodarczego.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, więc Państwa szczere wsparcie jest swego rodzaju przejawem mocnych związków, które łączą nasze miasta od wielu lat.
Wierzymy, że łącząc siły teraz, nie tylko odniesiemy wspólne zwycięstwo nad rosyjskimi okupantami, ale także odbudujemy miasta i wsie.

Razem do zwycięstwa!"

Źródło: UM Bielsko-Biała

IMG 4303fp 28 czerwiec 2022 2000x1333

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.6µg/m3 PM2.5: 17.6µg/m3