Kręgi Taneczne w Parku Śląskim odzyskały dawny blask

Fotografia Rafal Zdunczyk162614

Redakcja

14 lipca 2022

Jedno z najatrakcyjniejszych i najstarszych miejsc w Parku Śląskim przeszło kompleksowy remont i renowację. Kręgi Taneczne, które od 70 lat wpisane są w krajobraz Zielonych Płuc Śląska, odzyskały swoją dawny blask. Starsi bywalcy parkowych alejek pamiętają, jak odbywały się tutaj występy i koncerty na żywo. Zdradzimy, że piękny zwyczaj będzie kontynuowany.

Teren Kręgów Tanecznych przy al. Klonowej naprzeciwko Dużego Stawu przyciąga teraz klimatyczną architekturą, bogactwem zieleni i kolorowych kwiatów. Wykonawca firma Milimex z Siemianowic Śląskich niedawno zakończył tutaj prace.

W ramach zadania wymieniono całą nawierzchnię. Asfalt w centralnej części Dużego Kręgu Tanecznego został zerwany, zastąpiła go piaskowa mozaika, która tworzy znakomity efekt. Nawierzchnię zmieniono też na Małych Kręgach, które położone są nieco wyżej.

W ramach inwestycji odnowiono wszystkie siedziska, teraz spokojnie zmieści się na nich 400 osób. Zadbano o schody, murki, kwietniki, którym dano drugie życie. Wymieniono również oświetlenie. Po zmroku uroku dodają klimatyczne iluminacje świetle, które tworzą prawdziwą grę świateł.

Dla osób z niepełnosprawnościami powstały ciągi komunikacyjne, które ułatwiają, dostanie się na główną płytę dużego kręgu.

Renowacje pod nadzorem konserwatorskim przeszły charakterystyczne rzeźby Krakowiak, Mazur i Trojak, przedstawiające tancerki. Odświeżone figury zdają się zapraszać parkowych gości do zabawy.

Odnowiono również charakterystyczną glorietę. Została oczyszczona, odmalowana a konstrukcję sklepienia wymieniono na nową.

Zadanie: „Kompleksowy remont i renowacja z konserwacją dwóch Małych Kręgów Tanecznych oraz Dużego Kręgu Tanecznego w Parku Śląskim” kosztował 11 mln zł brutto. Inwestycja zrealizowana została w ramach unijnego programu JESSICA.

Kręgi Taneczne to historyczny obiekt, który oddano w 1952 roku. To jedna z pierwszych zrealizowanych inwestycji w parku, tak chętnie odwiedzanym przez mieszkańców naszej aglomeracji. Cieszę się, że dzięki projektowi JESSICA udało się przeprowadzić remont i renowację tego miejsca. Koszt wyniósł 11 mln zł. Park Śląski zmienia się na naszych oczach. Przed nami jeszcze sporo inwestycji jak: Nowa Fala, rozbudowa Kolejki Linowej Elka, modernizacja Kanału Regatowego. Liczę na to, że niebawem będziemy mogli znowu spotkać się w tym miejscu, by pokazać kolejne zrealizowane projekty”

jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

 

Fotografia Rafal Zdunczyk173247

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3