Brakuje węgla w Elektrowni Jaworzno? Tauron: to próba straszenia opinii publicznej

Elektrownia jaworzno 910 4 a
Kastelik

Szymon Kastelik

21 lipca 2022

Czy inwestycja za ponad 6 miliardów złotych ma problemy z węglem? Dokument grupy RAFAKO wskazuje na brak surowca dla bloku 910MW w Elektrowni Jaworzno. Tauron informuje, że blok działa na bieżąco.

AKTUALIZACJA 15:00

Rzecznik Tauronu zwołał konferencję prasową, na której poinformował, że zapas węgla dla elektrowni Jaworzno jest wystarczający. To poniżej strategicznych 30 procent, ale jest to ilość wystarczająca dla prawidłowej pracy elektrowni. Jako dowód przedstawił zdjęcie przesłane z Jaworzna, które ukazuje zapas węgla.

- Elektrownia funkcjonuje normalne, zgodnie z zaleceniami - powiedział Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauronu. - Blok 910MW pracuje bez problemu - dodał. Podkreślił, że blok znajduje się w okresie przejściowym i trwają prace normalizacyjne. Rzecznik stwierdził, że informacje grupy RAFAKO nie są prawdziwe. 

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Blok 910 MW elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najważniejszych inwestycji energetycznych w Polsce. Jego budowa kosztowała ponad 6 miliardów złotych. Niestety od początku były problemy z nowym blokiem. Najpierw opóźnił się termin zakończenia budowy. Następnie w 2020 roku podczas rozruchu doszło do awarii. Ostatecznie blok 910 MW ruszył z pełną siłą w kwietniu 2022 roku.

Jednak jak poinformował portal Buisness Insider, to nie koniec kłopotów. Dziennikarze dotarli do wewnętrznego dokumentu grupy RAFAKO (wykonawcy bloku), który informuje o przestojach i awariach bloku 910 MW. Powodem jest brak węgla, przez co Tauron ma korzystać z surowca gorszej jakości.

- Tauron "nie wywiązuje się ze swoich obowiązków z różnych przyczyn, między innymi związanych z praktycznie całkowitym zatrzymaniem wydobycia w kopalni Sobieski (dostawy na poziomie ok. 5 tys. ton węgla na miesiąc), utrudnioną produkcją w innych kopalniach, wojną w Ukrainie i embargiem nałożonym na węgiel rosyjski" - informuje Buisness Insider, który cytuje treść dokumentu RAFAKO.

Problemy z blokiem 910 MW potwierdza Giełdowa Platforma Informacyjna, na której umieszczono m.in. komunikat o nieplanowanej niedostępności produkcyjnej z powodu braku paliwa (w tym przypadku węgla). Na GPI w ostatnich dniach pojawia się coraz więcej komunikatów o nieplanowanych przerwach dotyczących elektrowni z całej Polski. 

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do rzecznika Tauronu, który przekazał nam, że spółka opublikuje oświadczenie. Krótki komentarz pojawił się na Twitterze Tauronu Polska Energia. - Blok 910MW w Jaworzno pracuje na bieżąco. Dziś jest na poziomie 870MW, zgodnie z zapotrzebowaniem PSE.. Dysponujemy paliwem dla jednostki, zgodnie z kontraktem. Informacje RAFAKO mają niewiele wspólnego z prawdą. Informacje RAFAKO to próba straszenia opinii publicznej i wymuszenia decyzji biznesowych. Blok 910MW jest ważnym elementem systemu, a TAURON zrobi wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski - czytamy w oświadczeniu.

Węgla brakuje, co potwierdza rząd, który planuje kupić za granicą 4,5 mln ton czarnego złota (gównie dla gospodarstw domowych). Według ekspertów cena za prąd może stale rosnąć, a powodem jest właśnie niedobór paliwa (czyli węgla). 

powiązane artykuły:

Jhgtrdsfgfdsz
Lokalne 5 sierpnia 2022

Zapewnienie dostaw ciepła dla mieszkańców Cieszyna w najbliższym sezonie grzewczym to priorytet por

Elektrownia jaworzno 910 4 a 1
9 sierpnia 2022

Czy najnowszy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno uległ awarii. Nie działa w pełni od soboty. Tauron i

Elektrownia jaworzno 910 4 a 2
Wiadomości 11 sierpnia 2022

W ostatnich dniach jest bardzo głośno o bloku 910 MW w Jaworznie. Tauron uważa, że RAFAKO próbuje wy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3