Borys Budka zaczął ostro. Odwołał przyjaciółkę Kaczyńskiego z Rady Nadzorczej Orlenu

9ea573c5 9570 4cdd a74e 89ba9e399288

Redakcja

14 grudnia, 2023

Już pierwszego dnia swojego urzędowania w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Borys Budka postanowił pokazać "kto tu rządzi". Z Rady Nadzorczej Orlenu odwołał Janinę Goss.

- ORLEN S.A. („Spółka”) informuje, że 13 grudnia 2023 roku Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie § 8 ust. 2 pkt 1 Statutu Spółki odwołał Panią Janinę Goss ze składu Rady Nadzorczej ORLEN S.A. trwającej kadencji - poinformował Orlen w komunikacie giełdowym.

Informację te potwierdził sam Budka w krótkim wpisie na portalu X. - Potwierdzam. Odwołałem Janinę Goss z rady nadzorczej Orlen S.A. - napisał minister aktywów państwowych. Skarb Państwa, reprezentowane w tym, przypadku przez resort kierowany do wczoraj przez Budkę, może powoływać lub odwoływać jednego członka RN Orlenu bez walnego zgromadzenia. Skarb Państwa jest największym udziałowcem Orlenu i posiada 49,9 proc. udziałów.

Janina Goss jest wieloletnią przyjaciółką Jarosława Kaczyńskiego. Według mediów, często bywa w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Od 2012 roku jest członkiem zarządu spółki Srebra, ważnej dla samego prezesa Prawa i Sprawiedliwości. W 2016 roku trafiła też do Rady Nadzorczej PGE. 

W przeszłości była też w radach nadzorczych Polskiego Radia i TVP. 

Borys Budka czeka również na podanie się do dymisji prezesa Orlenu, Daniela Obajtka. Minister w wypowiedzi do mediów stwierdził, że taka deklarację złożył sam Obajtek. Powiedział to pół roku przed wyborami na antenie RMF FM. Obajtek obiecał wówczas, że w przypadku przegranej Prawa i Sprawiedliwości, sam odejdzie ze stanowiska. 

fot. Przemysław Keler KPRP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3