Blok 910 MW w Jaworznie już działa

Elektrownia jaworzno 910 4 a 6
Kastelik

Szymon Kastelik

18 października, 2022

Pięć dni trwała przerwa w pracy bloku 910 MW w Jaworznie. Inwestycja za ponad 6 miliardów złotych znów miała awarię.

W środę 12 października po godzinie 13:00 Tauron ogłosił nieplanowany postój bloku 910 MW. Według komunikatu powodem jest "remont awaryjny". Przestój miał potrwać do 17 października. I tak też się stało. W poniedziałek rano Tauron za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o ponownym zsynchronizowaniu bloku 910 MW z siecią. 

Przypomnijmy, że to nie pierwsze problemy w Elektrowni Jaworzno. W sierpniu najnowszy blok stanął na cztery tygodnie. Powodem była awaria odżużlacza. Od lipca grupa RAFAKO (która wybudowała i zajmowała się blokiem 910MW) alarmowała media o tym, że Tauron używa węgla złej jakości do produkcji energii elektrycznej. Po wykryciu awarii rozpoczęła się "medialna kłótnia" pomiędzy spółkami. W punkcie kulminacyjnym RAFAKO zorganizowało konferencję prasową w Warszawie, a na zarzuty Tauron odpowiadał "na żywo" na Twitterze.

Wcześniej Sebastian Gola stracił funkcję prezesa Nowe Jaworzno Grupa TAURON.  Jego funkcję przejął Paweł Szczeszek, prezes Tauronu. Stanowiska stracili też wiceprezesi grupy. Ostatecznie RAFAKO poinformowało media, że Tauron zablokował możliwość dokończenia napraw bloku 910 MW przez tę spółkę. Kilka dni później Tauron wydał komunikat o ponownym uruchomieniu bloku. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3