JSW ogranicza sprzedaż węgla w kopalni Budryk

Budryk
Kastelik

Szymon Kastelik

18 października, 2022

Jastrzębska Spółka Węglowa od 17 października ograniczyła sprzedać węgla dla klientów indywidualnych w kopalni Budryk. Zmiana dotyczy też osób, które nabyły już swój numer w kolejce i oczekują na zrealizowanie zakupu opału.

JSW nie produkuje węgla na opał. Domena spółki jest węgiel koksujący do produkcji stali. Jednak z powodu problemów na rynku i kryzysu energetycznego, JSW zdecydowała o rozpoczęciu sprzedaży węgla typu orzech dla klientów indywidualnych w kopalni Budryk. Zakład w Ornontowicach produkuje dziennie 180 ton tego surowca.

Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła sprzedaż na zapisy do kolejki, ale bardzo szybko musiała wstrzymać wydawanie kolejnych numerów. Powodem była zbyt duża grupa zainteresowanych klientów. Już we wrześniu kolejka zapełniła się do końca grudnia.

Teraz spółka wprowadza ograniczenie w sprzedaży węgla. Wcześniej w kopalni Budryk klienci mogli nabyć maksymalnie 3 tony upału. Od 17 października limit wynosi 2 tony.

- Warunki załadunku węgla dla wszystkich, którzy wcześniej otrzymali numerki pozostają bez zmian - z tą różnicą - że kupujący będzie mógł nabyć dwie tony węgla. Zakupu dokonuje się bezpośrednio w kopalni Budryk w Ornontowicach. Kierowca, którego dane zostały podane przy wcześniejszej rejestracji przyjeżdża po węgiel w umówionym terminie. Załadowany samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. Można jej dokonać gotówką lub za pomocą tzw. szybkiego przelewu. To ostatni etap związany z zakupem węgla - informuje JSW. Spółka górnicza chce w ten sposób zagwarantować zakup węgla dla większej liczby osób.

Orzech to węgiel o niskiej zawartości popiołu i siarki, lecz o dużej spiekalności, co wyklucza jego zastosowanie jako paliwa zamiennego w stosunku do ekogroszków. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3