Blended Scotch – czym charakteryzuje się ten rodzaj szkockiej whisky?

Czym charakteryzuje sie scotch blended

Redakcja

16 lutego, 2023

Szkocka whisky to na ten moment jeden z najbardziej popularnych rodzajów alkoholi na świecie. To topowej klasy napój, który wytwarza się z użyciem najwyższej jakości składników i tradycyjnych procesów produkcji. Mamy różne wersje tych destylatów: na szczególną uwagę zasługuje między innymi Blended Scotch, uniwersalna i ekonomiczna propozycja. Co warto wiedzieć o tym i innych rodzajach whisky ze Szkocji?

Dobra szkocka whisky

Do produkcji tego napoju wykorzystuje się topowej klasy składniki i tradycyjne przepisy. Dobra szkocka whisky występuje w kilku głównych rodzajach: dzielimy ją na kategorie blended malt, single malt, blended grain oraz single grain. Wytwarza się ją z zacieru: w jego skład wchodzi tylko i wyłącznie słód jęczmienny. Powstaje w jednej destylarni w procesie destylacji alembikowej. Do mieszanki nie dodaje się więc innych zbóż.

Single malty uważa się za propozycje, które mają najwięcej do zaoferowania: to z powodu złożonego, bogatego profilu smakowego i aromatycznego, jaki prezentują. Może to potwierdzić praktycznie każdy miłośnik alkoholi. Oczywiście, inne kategorie także wyróżniają się cechami, które znajdą swoich entuzjastów.

Whisky typu blended


Typ blended to popularna opcja na rynku – nie powinno dziwić, że właśnie ten rodzaj szkockiej whisky cieszy się zainteresowaniem na Krest.pl.

Whisky typu blended

Na szczególną uwagę zasługuje bez wątpienia tak zwana whisky typu blended malt. To mieszanka kilku jej rodzajów, a czasem również innych neutralnych spirytusów zbożowych, barwników i aromatów. W efekcie powstaje bardzo przystępny cenowo produkt, tańszy w produkcji; istnieją jednak również odmiany premium.

Typ blended wręcz idealnie nadaje się do drinków jako baza. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wszystkie detale w profilu smakowym whisky nie odgrywają tutaj tak dużej roli – obecne są przecież inne składniki. Bardzo szeroki wybór single maltów oraz Blended Scotch i nie tylko znajdziesz w sklepie internetowym Krest.pl.

Jaka jest najlepsza szkocka whisky?

Zdecydowanie nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie: dużą rolę będą odgrywać tutaj nasze preferencje. Przede wszystkim, warto znać poszczególne regiony produkcji i ich charakterystyki, by sprawnie poruszać się po tym świecie. Na przykład, Speyside to propozycje deserowe, słodsze w smaku, a Islay prezentuje głównie smaki mocno torfowe.

Topowa szkocka whisky to wysokiej klasy składniki i bardzo dokładnie przemyślane procesy produkcji. Whisky, które wytwarza się na terenie Szkocji muszą spełniać wiele zasad, jakie określają specjalnie sporządzone dokumenty prawne. Czytając je, możemy dowiedzieć się na przykład, że szkocka musi dojrzewać w dębowych beczkach przez okres minimum trzech lat.

Drinki z Blended Scotch


Drinki z Blended Scotch

Oryginalna szkocka whisky

Co przychodzi nam na myśl, kiedy rzucamy hasło „oryginalna szkocka whisky”? Pewnie będą to w pierwszej kolejności wysokiej jakości single malty, ale nie ma tu jednej prawidłowej odpowiedzi. Najbardziej popularne będą tu blendy, ze względu na swoją cenę i ogólnodostępność. To właśnie ich najczęściej używamy w drinkach, pijemy z colą i lodem; możemy także spotkać je w praktycznie każdym sklepie.

Jeśli to nasze pierwsze spotkanie z tym typem alkoholu, warto wybierać popularne, bazowe opcje, które będą odpowiednie dla początkujących. Później, kiedy zaznajomimy się trochę bardziej z tym światem, możemy zagłębiać się w bardziej zaawansowane, niszowe propozycje. To bez dwóch zdań najprostsza droga do rozwijania swoich degustacyjnych umiejętności i zostania profesjonalnym koneserem.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.4µg/m3 PM2.5: 33.8µg/m3