Konsekracja dziewic w Żywcu

1702066464471

Redakcja

12 grudnia, 2023

W ubiegłym tygodniu doszło do wyjątkowego wydarzenia w konkatedrze w Żywcu podczas uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Biskup Piotr Greger przewodniczył szóstemu w historii diecezji obrzędowi konsekracji dziewic.

Konsekracja dziewic to tradycja w kościele katolickim, do której powrócono w latach 60-tych XX wieku. Decyzję tę podjął papież Paweł VI Pierwsza konsekracja dziewicy w Polsce odbyła się ponad ćwierć wieku temu. 

8 grudnia w Żywcu odbyła się liturgia konsekracji, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Piotr Greger. Zachowanie "czystości" ofiarowały Bogu trzy kobiety, które podczas uroczystości odpowiedziały twierdząco na pytanie: "Czy chcesz być konsekrowana i zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?”.

- Czystość to najwyższy przejaw miłości. To gwarancja, że człowiek dostrzega w niej wartość, która zdecydowanie przewyższa pożądanie czy emocjonalne zauroczenie. Jeśli człowiek nie chroni czystości, wówczas ludzka miłość staje się brudna, okaleczona fizycznie, psychicznie i duchowo. Czystość to prymat miłości, troski i wierności wobec tego, co cielesne. Czystość jako wartość nie jest chroniona przez nakazy i zakazy, ale przez miłość, dlatego poza miłością czystość staje się niezrozumiała i niemożliwa; zamiast radości i szczęścia rodzi się poczucie przygnębienia i frustracji - powiedział biskup Greger podczas homilii. 

Kandydatki złożyły potwierdzenie gotowości trwania w dziewictwie poświęconym Bogu i w służbie Kościołowi. Kobiety przyjęły też symbole: obrączkę na znak zaślubin z Chrystusem, oraz brewiarz jako narzędzie osobistego uświęcenia przez modlitwę.

Pierwsza w historii diecezji bielsko-żywieckiej konsekracja dziewicy odbyła się w Zwiastowanie Pańskie, 8 kwietnia 2013 r. Dotąd 15 kobiet z terenu Podbeskidzia zostało konsekrowanymi dziewicami.

W ogóle kim jest dziewica konsekrowana? To indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet bez udziału oraz potrzeby wstąpienia np. do zakonu. Dziewica konsekrowana żyje na co dzień jak każda inna kobieta i sama musi utrzymać się oraz dbać o swoje życie religijne oraz duchowe. Najczęściej aktywnie uczestniczą w życiu kościoła jako osoby świeckie. 

fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.7µg/m3 PM2.5: 29.1µg/m3