Powstał kolejny Kalendarz Trzech Religii

Kalendarz Trzech Religii na rok 2024 fot S Rybok

Redakcja

12 grudnia, 2023

Po raz dwunastu powstał Katowicki Kalendarz Trzech Religii. To efekt współpracy chrześcijan, Żydów i muzułmanów, a także środowisk naukowych i kulturalnych.

Projekt ma za zadanie jednoczyć społeczności wyznaniowe miasta Katowice. Kalendarz, którego pierwsze wydanie ukazało się w 2013 r. opracowywany jest przez przedstawicieli Kościołów: Katolickiego, Ewangelicko-Augsburskiego, Prawosławnego, wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku w nowej szacie graficznej zawarto święta Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

- Motyw przewodni tegorocznego kalendarza „Nauka-Naukowcy-Transcendencja” znakomicie wpisuje się w działania Katowic, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki w 2024 r. W tym wydaniu Kalendarza Trzech Religii, na jego kartach przypominamy uczonych wywodzących się ze środowisk chrześcijańskich, żydowskich i muzułmańskich, którzy przyczynili się do rozwoju nauki, a których jednocześnie łączyły również silne więzi z Katowicami i całym naszym regionem mówi Marcin Krupa, prezydenta Katowic.

Kalendarz na rok 2024, czyli lata 5784/5 dla Żydów i 1445/6 dla muzułmanów wydano w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Jest on dystrybuowany przez poszczególnych jego twórców, także poza granice naszego kraju. Część nakładu jest dostępna dla mieszkańców bezpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się przy Rynku 13 w Katowicach oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.1µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3