
W Polsce będzie jak w Niemczech? Po podwyżkach cen biletów w PKP Intercity, kolejne ugrupowanie polityczne chce zmian, które spopularyzuje np. korzystanie z kolei w Polsce.
Od 11 stycznia obowiązują nowe ceny biletów w PKP Intercity na wszystkie rodzaje połączeń. Przewoźnik podniósł ceny biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:
• 17,8% dla kategorii EIP;
• 17,4% dla kategorii EIC;
• 11,8% dla kategorii TLK/IC.
Podwyżki wywołały duże oburzenie wśród polityków opozycji. Katowicki poseł partii Razem, Maciej Konieczny tydzień temu apelował do rządu o podjęcie konkretnych działań, które wpłynęłyby na wysokie ceny biletów. Zaproponował m.in. obniżenie podatku VAT na bilety kolejowe.
Swój postulat w Tychach przedstawili też działacze Polski 2050. Rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją o ustanowienie biletu miesięcznego na całą komunikację publiczną w Polsce. Takie rozwiązanie wprowadziły Niemcy, gdzie jeden bilet na pociągi, autobusy czy metro kosztuje 49 euro.
Polska 2050 chce, żeby podobny bilet obowiązywał w Polsce i kosztował 150 złotych. - Bogaty kraj to taki, w którym bogaci ludzie jeżdżą pociągami, a nie samochodami - mówią przedstawiciele Polski 2050 z Tychów.
fot. Michał Gramatyka Facebook