Serwuje drill i trap prosto z Katowic! Kim jest Miszel?

Miszel Traper muzyk z Katowic

Katarzyna Kulyk

23 stycznia 2023

Śląsk niegdyś uważany był za hiphopową potęgę. Mieliśmy tu artystów uważanych już dziś za legendy. Gutek, Magik, Fokus, Rahim, Joka czy Abradab, to właśnie między innymi już klasycy. Ale śląski rap nawet i dziś trzyma się dobrze, i z pewnością nie brak mu pewnego rodzaju różnorodności. Jednym z muzyków budujących obecną hiphopową scenę muzyczną jest Miszel, muzyk urodzony w Katowicach.

Co wiemy o Miszelu? Miszel - kim jest?

Michał Łusiak, znany publice lepiej jako Miszel to młody muzyk z Katowic, który cieszy się sporą sympatią słuchaczy. Kariera młodego muzyka w ostatnim czasie nabrała tempa. Ten uzdolniony 25-latek serwuje fanom drillowe brzmienia prosto z katowickiej Ligoty.

W przeszłości Michał trenował piłkę w Rozwoju Katowice, jednak jak widać drogi życiowe poprowadziły go w zupełnie innym kierunku niż sport. Chociaż jego kariera dopiero nabiera tempa, to żeby nie nasycić swoich fanów, Miszel cały czas zmienia image. Przy jednym z projektów swoją twarz ukrył pod charakterystyczną białą maską, co w teledyskach pomogło mu dodać mroczniejszego charakteru. Raper jednak nie ma problemu by pokazać się i bez niej.

muzyk związany z Katowicami Miszel Traper

Jak rozwinęła się jego kariera?

Jego początki sięgają 2020 roku, jednak to 2021 był dla niego przełomowy, bo właśnie wtedy stał się jednym z odkryć popularnej wytwórni hip-hopowej QueQuality, dzięki której miał szanse zadebiutować na większej scenie. O raperze możemy usłyszeć, że jest jednym z prekursorów polskiego drillu. Stwierdzenie te powstało nie bez przyczyny, albowiem to właśnie dłuższy pobyt w Wielkiej Brytanii pomógł Michałowi rozwinąć się w tym konkretnym muzycznym stylu. W związku z tym, iż miał okazje mieszkać przez jakiś czas w Leicester, jego teksty ukazują się również w języku angielskim.

Jego debiutancki album z 2021 roku cieszył się pozytywnym odbiorem. To właśnie od tego momentu popularność muzyka znacznie wzrosła, dzięki czemu młody raper miał okazje podjąć współpracę z innymi polskimi artystami. Jednak talent chłopaka został doceniony nie tylko w Polsce. Miszelowi udało się zdobyć także uznanie wśród słuchaczy w Wielkiej Brytanii.

Muzyka związana ze Śląskiem

Mimo, że w muzyce Miszela słychać wpływy brytyjskiego rapu, nie wspominając już o angielskich wstawkach, których stanowczo się nie boi, to nie można zapomnieć, że artysta pochodzi z Katowic i one również stały się dla niego owego czasu pewną inspiracją. W jednym z utworów Miszel pokazuje tytułowe „Bloki”, które znajdują się nie gdzie indziej jak w Katowicach, a dokładniej w dzielnicy Ligota, z której pochodzi artysta. Utwór „Bloki” to kawałek mocno trapowy, który z pewnością trafia do publiczności i wielbicieli takiego stylu muzycznego. Muzyk potrafi wpisać się w schematy polskiego rapu ulicznego, a przy tym nadać im zupełnie inną, nową jakość, a to wszystko dzięki brzmieniom trapu połączonego z bardziej mrocznymi tekstami.

Innym utworem nawiązującym do pochodzenia rapera jest utwór „Ligota”, w którym Miszel opowiada o swojej przeszłości, a dokładniej o tym co widział i przeżył. Raper w swoich tekstach bardzo dużo wspomina o swojej rodzinie jak i przyjaciołach, co wskazuje na to, że ogromne znaczenie mają dla niego ludzie z otoczenia, którzy jednocześnie stają się dla niego inspiracją.

Absolutnymi hitami okazały się numery stworzone we współpracy z Kabe. Ostatnim wydanym utworem Miszela jest utwór wykonany wraz z Kabe zatytułowany „Bajlando”. Już teraz możemy posłuchać go na serwisie internetowym YouTube.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3