Partia Razem żąda zerowego VAT-u na bilety kolejowe [WIDEO]

IMG 20230114 103532
Kastelik

Szymon Kastelik

14 stycznia, 2023

Podwyżki cen biletów w PKP Intercity zaskoczyły podróżnych. Koszty podróży pociągami wzrosły o kilkanaście procent. Partia Razem żąda, żeby rząd wprowadził zerowy VAT na bilety kolejowe. 

Od 11 stycznia obowiązuje wyższe ceny biletów w PKP Intercity na wszystkie kategorie pociągów.

- PKP Intercity dostosowuje ceny biletów do aktualnej sytuacji na rynku - rosnących kosztów działalności, wynikających przede wszystkim z wyższych cen energii elektrycznej oraz do oferty cenowej konkurencji- informuje spółka.

PKP podniósł ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów średnio w wysokości:

• 17,8% dla kategorii EIP;

• 17,4% dla kategorii EIC;

• 11,8% dla kategorii TLK/IC.

Według opozycji drastyczne podwyżki w PKP Intercity spowodowały, że podróż samolotem lub samochodem na terytorium Polski stała się atrakcyjniejsza od pociągu. Politycy uważają, że w czasach kryzysu i szalejącej inflacji, ceny biletów powinny spadać, a nie rosnąć. Jako przykład podają Niemcy, gdzie wprowadza się miesięczny bilet za 49 euro na wszystkie połączenia komunikacji publicznej.

Partia Razem domaga się (na wzór Finlandii) wprowadzenia zerowego podatku VAT na bilety kolejowe. - Połączenie drugiej klasy z Katowic do Gdańska kosztuje teraz nawet 250 złotych. Bez problemu można znaleźć tańszy bilet lotniczy - komentuje Maciej Konieczny z Razem. Lewica w Sejmie zapytała ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o sens podwyżek, ale według Koniecznego minister nie odpowiedział na pytania opozycji.

Razem żąda interwencji rządu w sprawie cen biletów w PKP Intercity. - Domagamy się obniżenia VAT-u na bilety kolejowe do zera oraz obniżenia kosztów dostępu do infrastruktury kolejowej - mówi poseł Konieczny. Ta druga propozycja miałaby wpłynąć na obniżenie cen biletów o regionalnych przewoźników kolejowym m.in. w Kolejach Śląskich.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3