Bielsko-Biała na podium Indeksu Zdrowych Miast. Wysokie miejsce Tychów

Staro111237 16 grudzień 2023 2500x1667 1

Redakcja

25 grudnia, 2023

Bielsko-Biała to drugie miasto według Indeksu Zdrowych Miast 2023. Według ekspertów dobrze żyje się też w Tychach. 

Indeks Zdrowym Miast przygotowują eksperci, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. z Grupy LUX MED, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

- Jest to indeks, który porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia obywateli tworzą w Polsce miasta na prawach powiatu. Są to największe miasta w Polsce, w których w końcu 2022 r. mieszkało według danych GUS niemal 12,4 milionów mieszkańców - informują inicjatorzy. W ramach prac nad Indeksem zebrane zostały wskaźniki w ramach 8 obszarów – zestaw ponad 100 różnych mierników.

Bielsko-Biała na podium

W Indeksie Zdrowych Miast za 2023 rok pierwsze miejsce zajęła Warszawa. Ale co nas cieszy, na drugiej pozycji uplasował się przedstawiciel z województwa śląskiego: Bielsko-Biała. W top 10 znalazły się jeszcze Tychy - 9. miejsce. 

Spośród 66 badanych miast wysoko znalazły się też Gliwice (15. miejsce) oraz Katowice (19. miejsce). Niestety miasta z naszego regionu też zamykają ten ranking. Spośród ostatnich 7 miejsc, aż 6 to miasta z województwa śląskiego: Mysłowice, Częstochowa, Bytom, Piekary Śląskie, Świętochłowice i Dąbrowa Górnicza.

Co ciekawe, w poszczególnych rankingach badanych obszarów, Chorzów (w całym indeksie 21. miejsce) został oceniony najlepiej w obszarze "Przestrzeń". W tym przypadku bardzo pomógł Park Śląski, który znajduje się na terenie tego miasta. 

fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.6µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3