Rekordowy budżet województwa śląskiego

412368751 675397961425144 7875221956154618137 n

Redakcja

25 grudnia, 2023

Końcówka roku to bardzo ważny i intensywny czas dla samorządów. W tym czasie przegłosowywane są budżety na rok następny. Województwo śląskie kolejny raz może pochwalić się historycznym budżetem. 

Nad uchwałą budżetu na 2024 roku dyskutowali i głosowali śląscy radni na czwartkowej sesji Sejmiku Śląskiego. O dziwo, pomimo wyraźnych podziałów na "dwa obozy" w samorządzie wojewódzkim, prawie wszyscy radni przyjęli zaproponowany przez zarząd województwa budżet. 

36 radnych było za, 1 radny był przeciw, a 5 radnych wstrzymało się od głosu. Tym samym propozycję wydatków itp. na 2024 roku poparło też część radnych z Prawa i Sprawiedliwości, którzy od roku są w opozycji. 

To historyczny budżet dla województwa. W sumie prawie 3,6 mld złotych. - Będziemy dalej inwestować w rozwój dróg, realizować projekty ekologiczne poprawiające jakość powietrza, modernizować Park Śląski. Zdecydowanie kluczowa będzie realizacja projektów ze wsparciem funduszy UE - skomentował marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Spotkanie z wojewodą

Okres przedświąteczny był też ważny z innego powodu. Premier Donald Tusk mianował Marka Wójcika na wojewodę śląskiego. Już pierwszego dnia urzędowania przyjął zaproszenie na sesję Sejmiku, a kolejnego dnia spotkał się z marszałkiem województwa śląskiego, Jakubem Chełstowskim. Było to pierwsze takie spotkanie marszałka z wojewodą od ponad roku.

- Chciałbym, żeby dobra współpraca z samorządem była jednym z priorytetów podczas mojego urzędowania na stanowisku wojewody. Marszałek Chełstowski również deklaruje chęć współpracy. Mam nadzieję, że wspólnie wprowadzimy nowy dobry standard w relacjach administracji rządowej i samorządowej na Śląsku - skomentował wojewoda śląski. 

- Miło było spotkać się i porozmawiać o samorządzie z osobą, która rozumie samorząd. Województwo jest w fazie transformacji. Ogromne Fundusze UE czekają na wdrażanie. Współpraca rządu Donald Tusk i samorządu jest kluczowa - przekazał po spotkaniu marszałek Jakub Chełstowski. 

fot. Urząd Marszałkowski

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.7µg/m3 PM2.5: 29.1µg/m3