Bezdomny podejrzany o zabicie swoich kolegów. Jednego z nich rozebrał

Handcuff g764413ea5 1920

Redakcja

10 listopada, 2023

Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Częstochowie przeciwko 28-letniemu Ryszardowi B.. Podejrzany jest o zabójstwo dwóch mężczyzn, których dopuścił się w Lisowie i Częstochowie.

Do wstrząsających zdarzeń doszło w listopadzie 2022 roku. 28-letni Ryszard B., 23-letni Marcin Sz.,  39-letni Marcin Z. i 38-letni Piotr K. byli grupą bezdomnych. Razem mieszkali w pustostanach i napadali na sklepy.

17 listopada 2022 roku Ryszard B., Marcin Sz. i Marcin Z. pojechali do Olsztyna w powiecie częstochowskim, aby dokonać kradzieży w sklepie dyskontowym. Marcin Z. zrezygnował w ostatnim momencie i nie wziął udziału w kradzieży towarów o wartości około 2.000 zł. W nocy tego samego dnia Ryszard B. przyszedł do pustostanu przy al. Wolności w Częstochowie, w którym przebywali Marcin Sz. i Marcin Z.

- Ryszard B. miał pretensje do Marcina Z., że nie brał udziału w kradzieży w Olsztynie. W pewnym momencie Ryszard B. zaczął uderzać pokrzywdzonego pięściami po głowie, a gdy mężczyzna upadł, kopał po całym ciele i uderzał w głowę obuchem siekiery. Następnie Ryszard B. nakazał Marcinowi Z. włożenie głowy do nieczynnego pieca kaflowego i bił go po plecach drewnianą belką i metalową rurką - relacjonuje prokurator Tomasz Ozimek, z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. 

Rano Marcin Z. wyszedł z pustostanu, ale upadł na trawnik i stracił przytomność. Zmarł. Około południa jego zwłoki zostały znalezione przez przypadkowego świadka. Na podstawie przeprowadzonej sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego były obrażenia głowy.

Jak się później okazało, to nie była jedyna zbrodnia dokonana w tym środowisku bezdomnych i w której udział wziął Ryszard B. Dwa dni wcześniej, 15 listopada Ryszard B., Marcin Sz. i Piotr K. pojechali do Lublińca. Na powrocie musieli wysiąść w Lisowie, ponieważ nie mieli biletu. 

- Mężczyźni udali się w ustronne miejsce, aby napić się alkoholu i zapalić papierosy. W pewnym momencie Ryszard B. zażądał od Piotra K. rozliczenia się z pieniędzy, które uzyskał za towary skradzione wspólnie z nim w sklepie 12 listopada 2022 roku. Ryszard B. przewrócił pokrzywdzonego, a potem bił go i kopał po głowie. Marcin Sz. również kilka razy uderzył pięściami pokrzywdzonego. Następnie Ryszard B. rozebrał Piotra K., pozostawiając nieprzytomnego mężczyznę jedynie w slipach i skarpetach - dodaje prokurator Ozimek. 

Zwłoki Piotra K. zostały ujawnione 23 listopada. Przyczyną zgonu Piotra K. były obrażenia głowy. Według biegłych z zakresu medycyny sądowej do zgonu mężczyzny mogło również przyczynić się wychłodzenie organizmu.

Prokurator przedstawił Ryszardowi B. zarzuty dokonania zabójstw dwóch mężczyzn oraz kradzieży sklepowych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu zbrodni zabójstwa. Przyznał się natomiast do przestępstw kradzieży. Marcinowi Sz. zarzucono udział w pobiciu Piotra K. oraz dokonanie kradzieży w sklepach. Przesłuchany przez prokuratora Marcin Sz. przyznał się do zarzucanych mu przestępstw.

Sąd zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Ryszard B. i Marcin Sz. byli w przeszłości wielokrotnie karani.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.2µg/m3 PM2.5: 25.3µg/m3