Będą fest problemy z odzyskaniem pieniędzy za bilety na FEST Festival?

DSC 2150
Kastelik

Szymon Kastelik

7 sierpnia 2023

Sprawa odzyskania pieniędzy za bilety na FEST Festival... może być trudna. Jedna z platform pośredniczących w sprzedaży informuje, że może zwrócić tylko opłatę serwisową, natomiast środki za bilety oddaje... organizator, który chce ogłosić upadłość. 

 Po dwóch dniach medialnych doniesień, nieoficjalnych informacji oraz relacji osób pracujących przy wydarzeniu, organizator FEST Festival, firma Follow The Step ogłosił w piątek, że festiwalu w tym roku nie będzie (w domyśle, już nigdy nie będzie). Zabrakło środków finansowych, do opłacenia m.in. podwykonawców. 

Trwa rozbiórka tego, co już powstało w Parku Śląskim. FEST Festival miał ruszyć w najbliższą środę. Jeszcze w czwartek w social mediach organizator chwalił się postępami "na placu budowy" i zachęcał do zakupu oficjalnych gadżetów festiwalowych.

Co z biletami FEST Festival?

- Wszyscy posiadający bilety mogą ubiegać się o zwrot środków, niestety w obecnej sytuacji zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia postępowania upadłościowego, co uniemożliwia na ten moment wypłatę jakichkolwiek należności przez spółkę. To dziś jedyna droga, która umożliwia nam rozliczenie się z organizacji festiwalu. Wszystkie osoby posiadające bilety, otrzymają wkrótce na skrzynki e-mailowe informacje z dalszymi komunikatami w sprawie zwrotów środków za bilety - czytamy w oświadczeniu organizatora FEST Festival.

Przypomnijmy, że cena za karnet na cały festiwal to było nawet 699 złotych. Plus trzeba było dopłacić za miejsce na polu namiotowym. Gorszą sytuację mają ci, którzy wynajęli pokoje w hotelach lub od prywatnych firm/osób. Tutaj muszą liczyć na "łaskę innych".

Ale w trudnej sytuacji są tak naprawdę prawie wszyscy. Bo jak się okazuje, odzyskanie pieniędzy za bilety może być bardzo trudne. Po pierwsze, organizator FEST Festival chce ogłosić upadłość i w ten sposób "zrzucić" z siebie odpowiedzialność za potencjalne dodatkowe koszty. Po drugie, jak poinformowali nas niedoszli festiwalowicze, platformy pośredniczące z sprzedaży biletów/karnetów również nie chcą wziąć na siebie kwestii zwrotu pieniędzy.

Jedna z takich platform (Going APP) poinformowała swoich klientów, że za zwrot biletów zakupionych po listopadzie 2022 roku odpowiada... organizator i to do niego należy zgłosić reklamację. Tego samego, który chce ogłosić upadłość. Natomiast na stronie FEST Festival czytamy w regulaminie, że w przypadku odwołania imprezy "zwrot biletów możliwy jest jedynie w miejscu ich zakupu". 

- W przypadku modelu agencyjnego, mając na uwadze że Going. nie był stroną umowy sprzedaży biletów, wszyscy klienci, którzy dokonali zakupu biletów od organizatora za pośrednictwem serwisu Going. otrzymają zwrot opłaty serwisowej - informował Going

Osoby, które zakupiły bilety, opublikowały w mediach społecznościowy posty, w którym opisują sytuację, w której się znaleźli. Niektórzy wydali nawet kilka tysięcy złotych za bilety. Kancelarie prawnicze już od piątku oferują swoje usługi. Jak przekazała nam osoba, znająca kulisy działania w takiej sytuacji, nadzieja w tym, że procedura upadłościowa trwa i czym szybciej uda się rozwiązać ten problem, tym lepiej. 

Komunikat Going 

Platforma Going App, która pośredniczyła w sprzedaży biletów na FEST Festival opublikowała oświadczenie w tej sprawie. Opisuje dokładnie o co chodzi z modelem agencyjnym. Okazuje się, że osoby, które kupiły bilet, kiedy obowiązywał już ten model, płaciły również za opłatę serwisową - to ona trafiała na konto Going App. Dlatego ta opłata zostanie zwrócona. Natomiast pieniądze za sam bilet trafiły bezpośrednio do organizatora Festa.

- Klienci, którzy za pośrednictwem Going. kupili bilety w modelu agencyjnym, automatycznie otrzymają od Going. zwrot pełnej opłaty serwisowej. W celu uzyskania zwrotu pozostałej kwoty, tj. ceny samego biletu, klienci powinni zwrócić się bezpośrednio do organizatora - komentuje Going.

Zarządca platformy proponuje wszystkim, którzy zakupili bilety za pośrednictwem Going, wejściówki na koncert JIMEK HISTORIA POLSKIEGO HIP-HOPU oraz pomaga w dystrybucji wejściówek na katowicki koncert rapera OKI, który zapowiedział, ze osoby z biletami FEST Festival wejdą za darmo. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.5µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3