Awaria autobusu, a kierowca nie mówi po polsku. PKM Jaworzno broni pracownika

396831599 848192467099098 8200530412394415852 n
Kastelik

Szymon Kastelik

19 grudnia, 2023

Awaria autobusu, kierowca-obcokrajowiec nieznający polskiego i zdezorientowani pasażerowie. Tak wyglądał poniedziałkowy poranek dla podróżujących autobusem linii A PKM Jaworzno.

Autobus linii A PKM Jaworzno jadący w kierunku Katowic jechał w poniedziałek rano przez Mysłowice drogą okrężną. Powodem były utrudnienia na A4. Nagle doszło do awarii pojazdu i wymuszonego postoju.

Portal JAW.PL opublikował film, na którym widać całą sytuację. Z autobusu zaczął cieknąć zielony płyn. Kierowca otworzył drzwi, a zdezorientowani pasażerowie musieli wysiąść. Problem w tym, że kierowca był obcokrajowcem, który nie mówi po polsku. W języku angielskim próbował poinformować pasażerów o całej sytuacji. Na szczęście autor nagrania porozumiał się z kierowcą, który przekazał mu, że pasażerowie powinni poczekać na kolejny autobus. 

PKM Jaworzno broni pracownika

Sytuacja jedna z wielu, ale w tym przypadku szczególna z powodu narodowości kierowcy i braku znajomości języka polskiego. Pod filmem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy, a czasami nawet o charakterze rasistowskim.

Do sprawy odniosło się PKM Jaworzno. Przedsiębiorstwo stanęło w obronie swojego pracownika.

- Autobus posiadał wszystkie wymagane prawem badania i przeglądy. Pojazdem kierował pracownik posługujący się językiem angielskim, który udzielił podróżnym stosownych informacji. Osoby nie znające języka angielskiego dowiedziały się o planowanym podstawieniu pojazdu rezerwowego od współpodróżnych - czytamy w oświadczeniu PKM Jaworzno, które dodaje, że niezwłocznie "wysłano" dwa autobusy zastępcze: jeden do zabrania pasażerów, drugi do obsługi linii. 

Przewoźnik podkreśla, że wiele spółek zajmujących się przewożeniem osób korzysta coraz częściej z usług obcokrajowców, a powodem jest brak kierowców. 

- Ze względu na ogólny brak kierowców w systemie transportowym, w całej aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej usługi kierowania autobusami świadczy już kilkuset obcokrajowców i nasza Spółka nie jest w tej dziedzinie wyjątkiem. Ubolewamy, że w przestrzeni publicznej pojawia się wiele nieuzasadnionego hejtu, nietolerancji, a nawet komentarzy rasistowskich - dodaje PKM Jaworzno. Według firmy, pracownicy z zagranicy nie wyprzedzają polskich kierowców w statystykach zdarzeń drogowych. 

- Pomimo bariery językowej goście naszego miasta realizują poprawnie swoje obowiązki i należy im się odpowiedni szacunek. Incydentalne przypadki pomylenia trasy przejazdu niejednokrotnie zdarzały się także rodowitym mieszkańcom Jaworzna zatrudnionym na stanowisku kierowcy - komentuje PKM Jaworzno. 

fot. PKM Jaworzno

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3