Autostrada A4 będzie jeszcze droższa? Wniosek do GDDKiA

A4katokrakow

Redakcja

31 stycznia, 2024

Do GDDKiA trafił wniosek od SAM S.A., koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków, w sprawie zmiany stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów od 1 kwietnia br. Spółka chce podwyższyć opłaty z powodu kumulacji wydatków.

Stalexport Autostrada Małopolska występuje o zgodę na zmianę od 1 kwietnia stawek opłat za przejazdy pojazdów:

  • kategorii 1 (innych niż motocykle) – o 1 zł, z kwoty 15 PLN do kwoty 16 PLN;
  • kategorii 2, 3, 4 i 5 – o 3 zł, z kwoty 46 PLN do kwoty 49 PLN.

Nowe stawki będą obowiązywać  na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO) – w Mysłowicach i Balicach. Koncesjonariusz uzasadnia tę decyzję kumulacją wydatków inwestycyjnych wynikających ze zbliżającego się końca umowy koncesyjnej.

– W najbliższych latach musimy skumulować prace budowlane na A4 Katowice-Kraków, bo tylko w stosunkowo krótkim horyzoncie czasu możemy przewidywać, w jakim stanie będzie infrastruktura w momencie przekazania autostrady stronie publicznej. Dlatego odcinki, które z powodzeniem mogłyby funkcjonować jeszcze jakiś czas bez szkody dla bezpiecznej i komfortowej jazdy, musimy remontować już teraz. Znaczny wzrost cen materiałów budowlanych i usług spowodował, że koszty zaplanowanych do końca koncesji inwestycji będą istotnie wyższe, niż pierwotnie zakładaliśmy. To bezpośrednie przesłanki wnioskowania o zmianę stawek za przejazdy zarządzaną przez nas autostradą – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A.

Zarządca odcinka A4 Katowice-Kraków ma obowiązek przekazać autostradę stronie publicznej w 2027 r.

- Wraz z nowymi stawkami SAM S.A. utrzyma bonifikaty dla motocykli oraz pojazdów kategorii 2 i 3. Ich wysokość zostanie odrębnie skonsultowana z GDDKiA. Obecnie wysokość bonifikaty dla motocykli wynosi ponad 50%, natomiast dla pojazdów kategorii 2 i 3 ponad 40% - informuje spółka.

Wzrost kosztów

Zarządca A4 Katowice - Kraków musi przekazać ten odcinek w idealnym stanie. Dlatego musi przeprowadzić szereg prac utrzymaniowych, budowlanych i remontowych w ostatnich trzech latach obowiązywania umowy.

Jak informuje SAM S.A., koszty usług budowlanych na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosły o 26%, a ceny asfaltu niemal o 50%.

fot. Google Street View

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3