Artyści, naukowcy, politycy, dziennikarze, górnicy. Oni odeszli w minionym roku

All the saints g2b432d78a 1920

Redakcja

1 listopada 2022

Wszystkich Świętych to okazja na wspomnienie tych, którzy odeszli w minionych 365 dniach. Województwo śląskie straciło przez ostatni rok wiele wybitnych osobistości. Nasz region przeżył również dwie tragedie.

Kamil Durczok  - zm. 16 listopada 2021

Na studiach zaczynał karierę w studenckim Radiu Egida. Później pracował m.in. Radiu Katowice, TVP i TVN. Był szefem Faktów. Współpracował również z Polsat News i RMF FM. Założył serwis Silesion.pl. Przed nagłą śmiercią uruchomił swój nowy projekt "Durczokracja". Miał 53 lata.

Jacek Durski  - zm. 30 grudnia 2021

Artysta malarz, poeta, prozaik, rzeźbiarz. Urodził się podczas drugiej wojny światowej. W 1945 roku zaraz po wojnie, wraz z rodzicami przeprowadził się do Katowic. Zamieszkali w jednej z kamienic przy ulicy Mariackiej (stąd tytuł jednej z jego książek). Do lat dziewięćdziesiątych, posiadał pracownię plastyczną. Na ostatnie lata swojego życia przeprowadził się do Sosnowca .Miał 74 lat.

Dr Jan Jelonek  - zm. 13 grudnia 2021

Pracownik Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor administracyjny  w latach 1991–2005, a następnie kanclerz w latach 2005–2010, pierwszy przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” UŚ. Miał 74 lat. 

Tadeusz Bradecki - zm. 24 stycznia 2022

Od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W Teatrze Śląskim. Aktor i reżyser. Urodził się 2 stycznia 1955 roku w Zabrzu. Jako aktor był związany z Teatrem Starym w Krakowie.

Roman Kostrzewski -  zm. 10 lutego 2022

Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Wychował się w domu dziecka. W grudniu 1981 roku na festiwalu w Bytomiu poznał muzyków z zespołu Kat. Wkrótce dołączył do zespołu, który w latach 80-tych był jednym z najpopularniejszych bandów w Polsce. Oprócz Kata, Kostrzewski był związany z wieloma innymi projektami muzycznymi. Współpracował m.in. z Józefem Skrzekiem. 

Prof. Zygmunt Woźniczka - zm. 24 lutego 2022

Zygmunt Woźniczka urodził się w 1954 roku w Sosnowcu. W 1977 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W 2021 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polski nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Profesor był laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego (2007) przyznawanej przez Związek Górnośląski, a także posiadaczem medalu „Pro Memoria” nadanym mu przez Urząd Kombatantów Funkcję Dyrektora Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego Zygmunt Woźniczka pełnił od 1 marca 2020 roku.

Wojciech Zamorski - zm 18 marca 2022.

Miał 69 lal. Bbył jednym z najwybitniejszych dziennikarzy na Górnym Śląsku. Wychował kilka pokoleń adeptów tego zawodu. Przez kilkadziesiąt lat pracował m.in. w TVP oraz Polskim Radiu. Był autorem wielu programów, a częśc z nim dotyczyła muzyki, której był pasjonatem. Odkrył i wypromował wielu artystów muzycznych pochodzących z naszego regionu. Interesował się również polityką. Był rzecznikiem prasowym marszałka woj. śląskiego, Michała Czarskiego. Zdobył też mandat radnego Sejmiku Śląskiego. Pracował jako rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Prof. Marian Zembala - zm. 19 marca 2022

Ciało profesora Mariana Zembali odnaleziono w basenie przy jego domu w Zbrosławicach (powiat tarnogórski). Według ustaleń prokuratury, wybitny kardiochirurg popełnił samobójstwo. Profesor Marian Zembala to legenda polskiej kardiochirurgii. Był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca w zespole Zbigniewa Religi. W 1993 roku został  dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 2001 jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, dokonał także zabiegu wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2015 roku został ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku zdobył mandat posła. Cztery lata temu przeszedł udar i z powodu swojego stanu zdrowia musiał ograniczyć działalność zawodową. Miał 72 lata.

Górnicy z kopalń Pniówek i Zofiówka  - kwiecień

W Pniówku po wybuchach metanu zginęło 9 osób, ponad 20 zostało rannych, a 7 osób jest zaginionych. W Zofiówce z powodu tąpnięcia i wydzielenia się metanu zginęło 10 górników, w tym 3 pracowników Zakładu Odmetanowania Kopalń.

Maria Pańczyk-Poździej - zm. 12 maja 2022

W wieku 79 lat zmarła Maria Pańczyk-Pozdziej. Wybitna dziennikarka, senator VI, VII, VIII i IX kadencji, ale przede wszystkim miłośniczka Górnego Śląska, którego nie wstydziła się do końca życia. Urodziła się w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Pracowała w tarnogórskich szkołach. W 1971 roku rozpoczęła współpracę z Radiem Katowice. Była inicjatorką konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku", który był organizowany nawet w Teksasie. W TVP Katowice stworzyła program “Sobota w Bytkowie”. Stworzyła wiele śpiewników w języku śląskim. 

Prof. Czesław Głombik  - zm. 14 maja 2022

Filozof, prof.zw. dr hab. nauk humanistycznych w zakresie historii filozofii, Urodził się 8 grudnia 1935 roku w Zabrzu-Pawłowie. Opublikował 235 prac naukowych, w tym 18 samodzielnych pozycji książkowych oraz 9 redagowanych.

Grażyna Dziedzic  - zm. 16 czerwca 2022

Zmarła w wieku 67 lat.  Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu nauczycielka, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992–1996 była zatrudniona w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudzie Śląskiej na stanowisku kierownika działu technicznego. Od 1996 do 2009 rok ubyła najpierw zastępczynią dyrektora, a potem dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej Od 2010 roku pełniła funkcję prezydenta Rudy Śląskiej.  O swojej chorobie poinformowała pod koniec października 2021 roku.

Zygmunt Wieczorek - zm. 16 czerwca 2022

Zmarł w wieku 83 lat. Legenda śląskiej fotografii prasowej. Był jednym z ulubieńców gen. Jerzego Ziętka. Wykształcił wiele pokoleń śląskich fotografów.

Henryk Dziewior - zm. 7 sierpnia 2022

Urodził się w 1948 roku.  polski samorządowiec i przedsiębiorca, prezydent Katowic w latach 1994–1998, Działał w katowickim Klubie Inteligencji Katolickiej. Był członkiem Katowickiego Porozumienia Samorządowego. Z jego ramienia został najpierw radnym oraz wiceprezydentem miasta w latach 1990–1994, a następnie prezydentem Katowic w latach 1994–1998. W 1996 roku został prezesem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Katowicach, odsłoniętego w 1999 roku.

Prof. Władysław Nasiłowski - zm. 8 sierpnia 2022

W wieku 97 lat, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Profesor Władysław Nasiłowski był nestorem polskiej medycyny sądowej. W 2011 roku, uchwałą Senatu SUM, prof. dr. hab. n. med. Władysławowi Nasiłowskiemu nadano tytuł doktora honoris causa. Kilka lat później został on laureatem Nagrody „Lux ex Silesia”, którą przyznaje się osobom promującym swoją postawą wartości moralne i wnoszące trwały wkład w rozwój Górnego Śląska. Urodził się w Sosnowcu. Był żołnierzem Armii Krajowej.

Przemysław Marzec  - zm. 9 sierpnia 2022

Przemysław Marzec urodził się 31 października 1970 roku w Mysłowicach. Podczas studiów w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego zdecydował się na rozpoczęcie kariery dziennikarza. W połowie 1993 roku podjął pracę w pierwszym oddziale RMF FM w Katowicach. Po studiach przeszedł do warszawskiej redakcji, gdzie zajął się polityką. Jednak największą sławę przyniosła mu rola korespondenta wojennego. W październiku skończyłby 52 lata.

Tekla Juniewicz - zm. 19 sierpnia 2022

Urodziła się 10 czerwca 1906 r. w Krupsku, na terenie ówczesnych Austro-Węgier, obecnej Ukrainy. Jej mama Katarzyna zmarła w wieku zaledwie 30 lat, podczas I wojny światowej. Ojciec Jan Dadak najął się u hrabiego do pracy przy stawach. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska. W wieku 21 lat, już w odrodzonej Polsce, wyszła za mąż za Jana Juniewicza, z którym przeprowadziła się do Borysławia (współczesna Ukraina). W 1945 w wyniku repatriacji wraz z dwoma córkami i mężem została przesiedlona do Gliwic, gdzie mieszkała do śmierci. Wacław Jan Kroczek z Gerontology Research Group potwierdził autentyczność wieku pani Tekli. W 2017 roku, po śmierci Jadwigi Szubartowicz, pani Tekla została najstarszą żyjącą Polką. Jako pierwsza osoba w Polsce osiągnęła kolejno wiek 112, 113, 114, 115, a w czerwcu 116 lat. Według oficjalnych danych była drugą najstarszą żyjącą osobą na świecie.

Jolanta Kopiec  - zm. 16 września 2022

Jolanta Kopiec była dyrektorką śląskiego ZOO w latach 2008-2020. Pełniła tę funkcję jako pierwsza kobieta w Polsce.  Za jej kadencji Śląski Ogród Zoologiczny uzyskał akredytację i status pełnoprawnego członka EAZA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Ogród Zoologicznych i Akwariów. Ogród Zoologiczny przeszedł również wiele modernizacji. Miała 70 lat.

Ilona Kuśmierska-Kocyłak -  zm. 18 września 2022

Ilona Kuśmierska-Kocyłak była cenioną w kraju aktorką. Już od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie sztuką oraz teatrem. W roku 1970 skończyła PWST w Warszawie. Podczas studiów dała się poznać jako wyśmienita aktorka wcielając się w postać niezapomnianej Jadźki w filmie „Sami Swoi”. W 2010 roku została Honorową Obywatelką Czeladzi. Urodziła się w Zabrzu. Przez 13 lat mieszkała w Czeladzi w kamienicy przy ul. Milowickiej 83 (dziś ul. Katowicka). Żona Ireneusza Kocyłaka – aktora Teatru Współczesnego w Warszawie, miała troje dzieci. Miała 74 lata.

Franciszek Pieczka - zm. 23 września 2022 roku

Urodził się 18 stycznia 1928 roku w Godowie na Górnym Śląsku przyszedł na świat Franciszek Pieczka. Cudowny aktor, nie mniej fantastyczny człowiek. W 1954 roku ukończył Wydział Aktorski PWST w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w filmie "Pokolenie". Pieczka grał na początku w Teatrze Dolnośląskim we Wrocławiu, w Teatrze Starym w Krakowie, w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, a od 1979 roku do 2015 był aktorem warszawskiego Teatru Powszechnego. Zagrał w ponad stu filmach. Zdobył wiele nagród i odznaczeń. W 2011 r. Franciszek Pieczka został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej. Aktor znany między innymi z takich produkcji jak "Perła w Koronie", "Czterej pancerni i pies", "Żywot Mateusza", "Potop", "Ziemia obiecana", "Quo vadis", czy "Ranczo". W wywiadach mówił, że będzie grał, dopóki starczy mu sił i zdrowia. I tak też robił. Zapamiętamy go z wielu fantastycznych kreacji, ról oraz promowania Górnego Śląska.  Był synem Powstańca Śląskiego. Wielokrotnie brał udział w uroczystościach i inicjatywach związanych z upamiętnianiem Powstań Śląskich. 

Julian Czajkowski - zm. 1 października 2022

Wieloletni społecznik, pedagog, były inspektor oświaty w Zabrzu i Katowicach, wiceprezydent Katowic oraz kurator oświaty i wicewojewoda w Częstochowie. Miał 96 lat

Bernard Szczech - zm. 3 października 2022 

Urodził się 23 października 1950 roku w Lubszy. Bernard Szczech był jednym z najlepszych znawców historii Górnego Śląska, zwłaszcza jego północnej części. Swoje życie poświęcił pracy naukowej, pisaniu książek oraz pracy muzealnej. Był m.in. dyrektorem Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz kierownikiem Działu Zbiorów Śląskich Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Józef Ćwiertnia - zm. 16 października 2022

W wieku 85 lat zmarł wybitny polski reżyser Józef Ćwiertnia. Przez wiele lat był związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w którym tworzył m.in. najsłynniejsze filmy animowane o Reksiu, Bolku i Lolku i Kapitanie Kliperze.

Zygmunt Górski-  zm. 21 października 2022

Prezydent Dąbrowy Górniczej w latach 1984-1988, wiceprezydent miasta w latach: 1981-1983 oraz 2003-2005. Pracował jako z-ca naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej, dyrektor Domu Kultury w Ząbkowicach.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3