Areszt dla 17-latka, który napadł na 14-latka

44 759651 1

Redakcja

27 maja, 2023

17-latek, który uciekł  z jednego z ośrodków wychowawczych, napadł w Gliwicach na młodszego chłopaka. Grożąc mu nożem, zażądał od ofiary telefon. Podejrzany trafił do aresztu. 

Do zdarzenia doszło 22 maja na ul. Kozielskiej w Gliwicach. 17-latek podszedł do 14-latka i groził mu nożem. Zażądał telefonu komórkowego i słuchawek.

- Napastnik wysuwał jednak kolejne żądania, jak podanie kodu PIN do telefonu oraz wyciągnięcie z niego karty SIM. To drugie było jednak niemożliwe bez właściwego narzędzia. Pokrzywdzony wraz z terroryzującym go nastolatkiem udał się do pobliskiego sklepu, gdzie otrzymali spinacz i wyjęli nim kartę SIM, która została w rękach 14-latka - relacjonuje policja.

Nawet idąc do sklepu starszy z nastolatków cały czas terroryzował 14-latka nożem. Po wszystkim 17-latek uciekł. Zagroził młodszemu chłopakowi, że w przypadku powiadomienia policji, odbierze mu życie.

Przypadek i policjant po służbie

Kilka minut później i kilka ulic dalej aspirant z pyskowickiego komisariatu w czasie wolnym od służby spotkał znajomą oraz jej koleżankę, obie pracujące w jednym z ZDM-ÓW. Kobiety opowiedziały mu o chłopaku , który nocował na 11. piętrze klatki schodowej przy UL. Łokietka, śmiecącego i zanieczyszczającego to miejsce. Udali się razem na miejsce.

Kiedy 17-latek ich zauważył, ruszył do ucieczki. Z kieszeni wystawał mu nóż. Policjant szybko go zatrzymał. Znalazł przy nim dwa telefony komórkowe, a nastolatek nie potrafił wytłumaczyć skąd ma takie przedmioty. Nie wytłumaczył również tego, gdzie mieszka, kim jest i dlaczego nocuje w klatce schodowej.

- Gdy na miejsce wezwano patrol z I komisariatu, wyszło na jaw, że jeden z telefonów pochodził z opisanego wyżej rozboju, a zatrzymany był sprawcą tego przestępstwa. Odzyskane rzeczy wrócą do właściciela -
informuje policja.

Areszt dla 17-latka

Na wniosek policji i prokuratury, Sąd Rejonowy w Gliwicach podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu 17-letniego podejrzanego. Zarzuca mu się dokonanie rozboju.

Kara za to przestępstwo może wynosić nawet do 12 lat pozbawienia wolności, a minimalna kara wynosi 2 lata. W tym przypadku, ze względu na kwalifikację czynu jako rozbój kwalifikowany z użyciem niebezpiecznego narzędzia, minimalny wymiar kary to 3 lata.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3