Andrzej Duda o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika: Jestem wstrząśnięty

417368778 925462355819738 8374438531808112319 n

Redakcja

10 stycznia, 2024

Prezydent Polski wydał oświadczenie ws. zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Nazwał ich "krystalicznie uczciwymi", a o działaniach służb i nowej władzy mówił "nadgorliwe" oraz "brutalne". 

Kamiński i Wąsik zostali zatrzymani na terenie Pałacu Prezydenckiego na podstawie wyroku sądu, który skazał ich o przekroczenie uprawnień ws. afery gruntowej, kiedy rządzili CBA. Od początku prezydent Polski, Andrzej Duda twierdził, że obowiązuje jego jego ułaskawienie z 2015 roku, które według części prawników i sędziów było jednak zastosowane niezgodnie z prawem łaski (przed uprawomocnieniem się pierwszego wyroku). 

- Sprawa od samego początku była kontrowersyjna. I myślę, że dla większości opinii publicznej była to sprawa polityczna (...) Ci, którzy prowadzą walkę z korupcją, powinni znajdować się pod specjalną opieką ze strony państwa - powiedział dzisiaj Andrzej Duda. Stwierdził, że osoby, które walczą z korupcją, w szczególności z oszustwami na najwyższych szczeblach władzy, powinny być pod specjalną ochroną państwa. I do takich osób zaliczają się Kamiński oraz Wąsik. Duda ocenił, że jego ułaskawienie było "podręcznikowe".

- Ułaskawienie, którego dokonałem było potwierdzone orzeczeniem Sadu Rejonowego, a potem trzema orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego (...) Stoję na stanowisku, że panowie ministrowie i jego współpracownicy zostali ułaskawieni w 2015 całkowicie zgodnie z Konstytucją. To ułaskawienie jest skuteczne. Panowie ministrowie posiadają swoje mandaty i jakiekolwiek próby ich odebrania są nielegalne - mówił prezydent podczas swojego oświadczenia.

"Brutalne" zatrzymanie

Andrzej Duda podkreślił, że w przeszłości dokonywano o bardziej kontrowersyjnych ułaskawień osób, które działały w zorganizowanych grupach przestępczych. Według prezydenta, sprawa ma charakter polityczny, ponieważ sędziowie i służby zadziałały w tym przypadku z bardzo dużą gorliwością, niespotykaną w innych sprawach. 

- Jestem osobiście i głęboko wstrząśnięty. Że zamknięto do więzienia ludzi, którzy są krystalicznie uczciwi. Którzy zawsze walczyli o wolną Polskę (...) Jako prezydent i jako człowiek, który wierzy w sprawiedliwą i uczciwą Polskę, jestem wstrząśnięty tym, że zostali obsadzeni do więzienia pomimo prezydenckiego ułaskawienia - powiedział Andrzej Duda. Stwierdził również, że podjęcie takich działań to "brutalna siła". Obiecał, że zrobi wszystko zgodnie z prawem, żeby Polska była uczciwa i sprawiedliwa. 

- Nie spocznę w walce o uczciwe i sprawiedliwe państwo Polskę. Nie spocznę, dopóki minister Kamiński i jego współpracownicy nie będą wolnymi ludźmi. Nie przestraszę się. Będę działał w sposób legalny i zgodnie z Konstytucją - mówił prezydent Polski. 

fot. Kancelaria Prezydenta

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3