Akcja "Śląsk tęskni za filmem, film tęskni za Śląskiem"

Interior 2019 zdjecie z planu

Redakcja

31 maja 2020

Na wędrówkę po województwie śląskim śladami zrealizowanych w tym regionie filmów zaprasza od soboty Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Przewodnikami będą filmowcy.

Wpisy z cyklu "Śląsk tęskni za filmem, film tęskni za Śląskiem" ukazują się od soboty na fejsbukowych profilach Silesii Film i powiązanej z nią Silesia Film Commission.

"Przyjechaliśmy na Śląsk wiernie oddać realia historii, ale też lepiej zrozumieć ludzi i świat przedstawiany. Chcieliśmy nasiąknąć tą rzeczywistością. W efekcie spędziliśmy tam bardzo dużo czasu: najpierw na dokumentacjach, potem na zdjęciach. Ujmująca autentyczność i siła. Serdeczność i honor. Taki Śląsk zapamiętam. Świetne plenery i kultowe obiekty" – wspomina reżyser filmu "Jesteś bogiem" – opowieści o legendarnym zespole Paktofonika - Leszek Dawid.

Różnorodność krajobrazowa województwa śląskiego, jego architektura, obecność w regionie Szkoły Filmowej, a także śląska gościnność od lat przyciągają filmowców. Śląskie lokacje chętnie wybierane są nie tylko przez twórców rodzimych produkcji, ale doceniają je również międzynarodowe projekty.

Czytaj także: 35 lat temu Dżem wydał debiutancki album!

Działalność Silesia Film Commission - prowadzącej bazę lokacji i ułatwiającej producentom organizację zdjęć - a także środki przeznaczane przez województwo śląskie w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego na wspieranie produkcji realizowanych w regionie, powodują, że filmowcy lubią Śląsk.

Raz w tygodniu, poprzez wspomnienia członków ekip filmowych, Silesia Film i Silesia Film Commission będą przypominać wybrany film, który realizowany był na terenie województwa. O swoich wrażeniach z pobytu na Śląsku opowiedzą m.in. twórcy takich filmów jak "Jesteś bogiem" (2012), "Interior" (2019), "Jestem mordercą" (2016) i "Odnajdę cię" (2018). (PAP)

Foto: silesiafilm.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3