Akcja bezpłatnych badań kontrolnych w pszczyńskim szpitalu

Krew

Redakcja

23 maja, 2022

Od 3 czerwca do 26 sierpnia potrwa akcja bezpłatnych badań dla dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn i seniorów prowadzona przez Medyczne Laboratorium Diagnostyczne Szpitala Joannitas w Pszczynie. Zaproszenia na badania będą rozdawane poszczególnym grupom pacjentów zgodnie z ustalonym harmonogramem. Akcja ma na celu uświadomienie pacjentom jak ważne jest regularne sprawdzanie ogólnej kondycji naszego zdrowia.

600 pakietów bezpłatnych badań dla dzieci i młodzieży oraz różnych grup dorosłych to doskonała zachęta do zwolnienia szybkiego tempa i posłuchania własnego organizmu.

-Zabiegani i zapracowani często zapominamy o tym, co najważniejsze. Rezygnujemy z aktywności fizycznej, zaniedbujemy dietę i sen, a potem zbieramy żniwo. Statystyki szpitalne jasno pokazują, że wielu trafiających do nas pacjentów wymaga długotrwałej hospitalizacji, ponieważ zlekceważyli występujące u nich objawy, zrzucając je na karb chwilowej niedyspozycji. Zdarza się także, że część chorób w początkowym stadium nie daje żadnych oznak nieprawidłowości. Podstawowe badania to często jedyny sposób na wykrycie i zdiagnozowanie problemu. Wiedza, co jest nie tak z naszym organizmem, to krótszy czas reakcji i przyspieszenie procesu rekonwalescencji poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pragnąc zwróć uwagę na wielką wagę regularnej diagnostyki przygotowaliśmy bezpłatne pakiety zawierające badania dedykowane dla czterech grup pacjentów. Ta akcja jest doskonałą okazją aby przypomnieć, że nie ma nic cenniejszego od zdrowia – mówi mgr Karolina Płoszaj, kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Szpitala w Pszczynie.

Jednym z podstawowych badań kontrolnych jest proste badanie morfologii krwi. Umożliwia ono ocenę układu czerwonokrwinkowego i białokrwinkowego oraz płytek krwi Pacjenta. Pozwala oznaczyć stężenie hemoglobiny, określić liczbę krwinek czerwonych i białych oraz niektóre ich własności, np. wielkość oraz stopień wysycenia hemoglobiną, a także proporcje między poszczególnymi z nich. Wszystkie te wyniki pozwalają określić ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, m.in. chorób rozrostowych układu krwiotwórczego, niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza czy witaminy B12.

Bezpłatne pakiety – dla kogo i kiedy do odbioru?

Wydawanie bezpłatnych zaproszeń określono specjalnym harmonogramem i odbywać się będzie w rejestracji do Medycznego Laboratorium Diagnostycznego od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.

26 maja rozpocznie się wydawanie zaproszeń dla kobiet (100 sztuk - morfologia, glukoza, marker nowotworowy CA-125) a 1 czerwca dla dzieci i młodzieży (300 sztuk - pełna morfologia i glukoza).

Z kolei mężczyźni będą mogli zgłaszać się po odbiór bezpłatnych zaproszeń od 23 czerwca (100 sztuk), a w ich pakiecie znalazły się: morfologia, glukoza i marker nowotworowy PSA. Od 20 lipca zaproszenia będą czekały na seniorów (100 sztuk – glukoza we krwi).

Jak się przygotować?

Ważne jest by odpowiednio przygotować się do badań. Morfologię krwi najlepiej wykonywać w godzinach porannych (7:00-10:00). Do badania należy zgłosić się na czczo. Krew najczęściej pobiera się z żyły łokciowej. Około 30 minut przed samym badaniem zaleca się wypicie szklanki wody. Badanie glukozy we krwi również przeprowadza się na czczo w godzinach porannych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.1µg/m3 PM2.5: 1.8µg/m3