Akcja ABW w Tychach. Powodem szpiegostwo na rzecz Rosji

Abw

Redakcja

28 marca 2024

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili 27 marca szereg czynności procesowych, w tym przeszukań, na terenie Warszawy i Tychów, w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej.

Działania szpiegowskie miały być wymierzone w Polskę i Unię Europejską. Funkcjonariusze zabezpieczyli podczas akcji 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów.

- Przeprowadzone czynności to wynik międzynarodowej współpracy ABW z szeregiem europejskich służb, skoordynowanej w szczególności z partnerami z Czech. W ich efekcie udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych. Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej - informuje ABW.

Jednym z dowodów jest portal internetowy o zasięgu międzynarodowym Voice of Europe. - Na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze czy wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z obecną sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie. Służby ustaliły sposób finansowania opisywanego procederu - dodaje ABW.

Oprócz przeszukań odbyły się pierwsze przesłuchania osób. Dalsze czynności procesowe będą kontynuowane w kolejnych dniach.

fot. ABW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3