Zmiana czasu na letni w Kolejach Śląskich to nie problem

Zmiana czasu na letni koleje slaskie

Redakcja

28 marca 2024

W nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca nastąpi zmiana czasu na letni. Według rozkładu, żaden pociąg Kolei Śląskich nie będzie w trasie, gdy w świąteczny weekend przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00.

Szczególną czujnością powinni się wykazać pasażerowie pociągu 40141 relacji Tarnowskie Góry – Częstochowa, który wyjedzie z miasta gwarków punktualnie o 3:05 “nowego czasu”, czyli 2:05 “starego”. Dla regionalnego przewoźnika ta zmiana wiąże się z koniecznością wcześniejszego podstawienia składu.

Zimowa gorsza niż letnia

– Zmiana zimowa istotnie opóźnia pociągi o godzinę, ale letnia nie ma wpływu na czas przejazdu pociągów – mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich, podkreślając, że największe paradoksy występują w przypadku połączeń dalekobieżnych innych przewoźników:
Na przykład pociąg IC Uznam relacji Warszawa Wschodnia – Świnoujście przyjedzie na stację Nowy Tomyśl o godz. 1:56, by po 5 minutach postoju wyjechać z niej o 3:01.

Zmiana okiem maszynisty

A jak wygląda zmiana czasu na letni okiem maszynisty? 

– Przy zmianie czasu z zimowego na letni pracujemy o godzinę krócej – mówi Marek Szwal, maszynista – instruktor w Kolejach Śląskich, potwierdzając, że problem dotyczy głównie ruchu dalekobieżnego. I też raczej jesienią przy zmianie czasu z letniego na zimowy. Wtedy po prostu pociągi zatrzymują się na godzinę na najbliższej stacji i czekają godzinę. Absolutnie burzę mit, że składy zatrzymują się w lesie w takiej sytuacji – mówi Marek Szwal.
Wszystkim byłoby łatwiej bez tego majstrowania z czasem. Nie tylko kolejarzom – dodaje.

powiązane artykuły:

DSC 4893
Wiadomości 20 marca 2024

Punktualność to jeden z atutów Kolei Śląskich. Regionalny przewoźnik w tym zakresie ma się czym p

Zmiana rozkladu jazdy kolei
Lokalne 6 marca 2024

10 marca na kolei wejdzie w życie druga korekta rocznego rozkładu jazdy. Zmiany czekają t

Koleje slaskie do zakopanego
Wiadomości 12 marca 2024

Sprinter Ornak wraca na tory. Koleje Śl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3