Akcelerator biznesu w Bytomiu. Coś się kończy, coś się zaczyna.

Akcelerator biznesu bytom

Redakcja

3 lipca 2024

Na terenach po byłej KWK Centrum w Bytomiu przy ul. Łużyckiej/Piłkarskiej, zostanie utworzony nowoczesny akcelerator biznesu – centrum kreatywności, innowacji oraz przedsiębiorczości. Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Bytomiu podpisano trójstronne porozumienie między gminą Bytom, Spółką Restrukturyzacji Kopalń oraz Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, regulujące warunki współpracy.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekaże nieodpłatnie miastu działki pod ten projekt, który zrealizuje Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Całość obejmuje ponad 12 hektarów, na których zostanie zbudowane centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości w Bytomiu, znane jako Akcelerator biznesowy KSSENON. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Mariusz Wołosz, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Jarosław Wieszołek oraz prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Rafał Żelazny. W spotkaniu uczestniczył także radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jacek Brzezinka.

Akcelerator biznesu Bytom

"Bytom to miasto otwarte na biznes. Ze swoim strategicznym położeniem, dobrze rozwiniętą miejską infrastrukturę i terenami inwestycyjnymi mamy ogromny potencjał gospodarczy, który wykorzystują kolejni przedsiębiorcy. Wciąż jednak mierzymy się ze skutkami restrukturyzacji górnictwa, dlatego projekty związane z zagospodarowaniem poprzemysłowych terenów w newralgicznych punktach miasta, takich jak te po byłej KWK „Centrum” są dla nas bardzo ważne i pokładamy w nich duże nadzieje"  Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Podobny projekt jest już realizowany w Żorach. Akcelerator biznesowy KSSENON obejmuje kompleks czterech hal z zagospodarowanym terenem. Każdy obiekt składa się z modułowych mini hal przemysłowych z komplementarną częścią pozaprzemysłową. Szacunkowa wartość projektu w Bytomiu to ponad 19 mln euro, finansowane z funduszy unijnych.


Jednak, żeby powstał podobny akcelerator w Bytomiu, niezbędna jest nasza ścisła współpraca z władzami miasta w wielu obszarach. Po pierwsze, zapewnienie przez miasto Bytom niezbędnej infrastruktury technicznej dla uruchomienia aktywności gospodarczej w tym obszarze. Po drugie, identyfikacja potencjalnych specjalizacji na które samorząd Bytomia , chce postawić szczególny nacisk w kontekście realizacji tego projektu. I po trzecie, konieczne jest także wypracowanie z Miastem Bytom odpowiedniego modelu biznesowego umożliwiającego osiągnięcie rentowności projektu akceleratora biznesowego. Poza tym nasza Spółka musi uzyskać niezbędne zgody korporacyjne, aby móc podjąć stosowne działania w tym projekcie. Krótko mówiąc, przed nami jeszcze wiele wyzwań i trudnych decyzji. Mamy nadzieję, że wspólnie z miastem Bytom osiągniemy sukces, choć mamy również świadomość złożoności przedsięwzięcia i ryzyk, które mu towarzyszą – wyjaśnia Rafał Żelazny, prezes KSSE.

Jakie zadania będzie mieć akcelerator biznesu w Bytomiu?

Akceleratory biznesu to instytucje wspierające rozwój startupów i młodych firm poprzez intensywne programy mentoringowe, doradcze oraz edukacyjne i podobnie będzie w tym bytomskim. Celem będzie przyspieszenie wzrostu i zwiększenie szans na sukces rynkowy tych przedsiębiorstw. Jakie mogą być główne zakresy działalności?

  1. Mentoring i doradztwo: Udziela wsparcia poprzez mentorów, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcami, pomagając im unikać typowych błędów i rozwijać biznesowe umiejętności.
  2. Szkolenia i warsztaty: Organizuje szkolenia i warsztaty z zakresu zarządzania, marketingu, finansów, prawa oraz innych dziedzin istotnych dla rozwoju biznesu.
  3. Networking: Umożliwia nawiązywanie kontaktów z inwestorami, partnerami biznesowymi, klientami oraz innymi przedsiębiorcami, co jest kluczowe dla rozwoju młodych firm.
  4. Finansowanie: Często zapewnia dostęp do kapitału startowego, czy to poprzez inwestycje własne, czy też ułatwiając kontakty z aniołami biznesu i funduszami venture capital.
  5. Infrastruktura: Oferuje dostęp do biur, laboratoriów, technologii i innych zasobów, które są potrzebne do prowadzenia działalności.
  6. Wsparcie w skalowaniu biznesu: Pomaga firmom w rozwoju na większą skalę, wchodzeniu na nowe rynki oraz optymalizacji operacji.
  7. Feedback i ocena: Regularnie ocenia postępy startupów, dostarczając wartościowego feedbacku i pomagając w korygowaniu strategii biznesowych.

powiązane artykuły:

Festiwal sztuki wysokiej bytom 2024
Lokalne 1 lipca 2024

Galeria Stalowe Anioły i jej otoczenie na jeden dzień zamieniły się w malowniczą przestrzeń dla X

Pomysl na biznes
Lifestyle 6 maja 2024

Masz pomysł na prowadzenie własnego biznesu? Zastanawiasz się, jakie kroki podjąć i co wa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3