Pomysł na biznes – co warto rozważyć na samym początku?

Pomysl na biznes

Redakcja

6 maja 2024

Masz pomysł na prowadzenie własnego biznesu? Zastanawiasz się, jakie kroki podjąć i co warto rozważyć na samym początku? Oto kilka wskazówek, z którymi warto się zapoznać!

Model biznesowy i biznesplan

Zanim zaczniesz rejestrować swoją firmę w CEIDG, jak i zastanawiać się nad kodami PKD czy PKWiU (na temat tego drugiego więcej możesz przeczytać w tym artykule: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/czym-jest-pkwiu), musisz dobrze zastanowić się nad swoim biznesem. Zbudowanie modelu pozwoli Ci odpowiedzieć na pytania, które dotyczą Twoich możliwych przychodów. Zastanów się, jaką wartość wniesiesz, kto jest Twoim klientem oraz jakie są najlepsze kanały, by do nich dotrzeć.

Następnie przygotuj biznesplan. Opisz branżę, w jakiej będziesz działać, przedmiot lub istotę swojej działalności, a także innowacyjność przedsięwzięcia. Równie ważne jest spisanie swojej konkurencji oraz planów sprzedażowych i marketingowych. Pamiętaj też o finansowym, który obejmie przychody i koszty na najbliższe 3 lata.

Wybór nazwy firmy, formy prawnej i formy opodatkowania

Rozpoczynając swój biznes, warto zastanowić się nad jego nazwą. Powinna dobrze oddawać ducha Twojego przedsięwzięcia. Pamiętaj, że nie masz pełnej dowolności w wyborze nazwy – zależnie od tego, jaką formę prowadzenia działalności wybierzesz, będziesz musiał przestrzegać pewnych zasad. Przykładowo, jednoosobowa działalność gospodarcza musi zawierać co najmniej imię i nazwisko w mianowniku. Można do tego dodać inne elementy, np. profil działalności.

Wybór formy prawnej i formy opodatkowania to bardzo ważna decyzja. Masz do wyboru:

  • jednoosobową działalność gospodarczą,
  • spółkę cywilną,
  • spółki kapitałowe – z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną,
  • spółki osobowe – jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna.

Warto pamiętać, że niektóre z nich są obłożone ograniczeniami, np. przeznaczone wyłącznie dla określonych grup osób. Dostępne formy opodatkowania to z kolei:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • zasady ogólne, według skali podatkowej,
  • podatek liniowy,
  • podatek dochodowy od osób prawnych CIT.

Jeśli np. chcesz założyć firmę, która będzie świadczyć usługi budowlane na ryczałcie, sprawdź np. porady związane z tym tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/uslugi-budowlane-na-ryczalcie. Przy wyborze formy prawnej weź pod uwagę m.in. to, czy działalność będziesz prowadzić samodzielnie, czy ze wspólnikami, jaki rodzaj księgowości i opodatkowania wybierzesz, oraz ile wynosi minimalny kapitał, by założyć firmę.

Koncesje i pozwolenia

Przy niektórych działalnościach gospodarczych konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o przyznanie pozwoleń lub koncesji. Dotyczy to między innymi prowadzenia apteki, sprzedaży hurtowej i detalicznej napojów alkoholowych i instalacji lub naprawy określonych rodzajów przyrządów pomiarowych.

Pamiętaj też, że działalność wiąże się z poniesieniem pewnych nakładów finansowych. Możesz skorzystać z różnych form pomocy – dotacji, pożyczek czy inwestorów kapitałowych. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, co przemyśleć przed założeniem firmy.

powiązane artykuły:

Pozycjonowanie stron katowice 1
Artykuły 27 października 2022

Chyba nikt nie ma już dzisiaj wątpliwości, że sukces w biznesie można odnieść jedynie stosując odpow

Firma informatyczna na slasku
Artykuły 2 sierpnia 2022

Wiele przedsiębiorstw stoi przed podjęciem decyzji dotyczącej nawiązania współpracy z dostawcą usług

Jakpromowaćstronęinternetową
Lifestyle 25 listopada 2022

Prowadzisz własny biznes i zaczynasz aktywnie działać w Internecie? Z pewnością masz już

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3