ABW zatrzymało na Śląsku mężczyznę, który chciał współpracować z rosyjskim wywiadem

Pexels donald tong 143580

Redakcja

18 sierpnia, 2022

Funkcjonariusze AWB zatrzymali na terenie naszego województwa mężczyznę podejrzewanego o chęć współpracy wywiadowczej. Zamierzał on przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące między innymi obronności i bezpieczeństwa państwa. Był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania.

Funkcjonariusze ABW na polecenie Prokuratury Krajowej ujęli mężczyznę podejrzewanego o chęć podjęcia działaności wywiadowczej na rzecz Rosji. Do zatrzymania mężczyzny doszło 11 lipca 2022 na terenie woj. śląskiego. W ramach wykonywanych czynności procesowych przeszukano szereg miejsc związanych z podejrzanym, m.in. na terenie woj. opolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego. Zabezpieczono także dokumenty oraz nośniki danych, które są aktualnie badane.  

Prokurator przedstawił mężczyźnie zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, że podejrzany zamierzał przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące m.in. obronności i bezpieczeństwa Państwa; był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania. Oczekiwał za to korzyści majątkowych i osobistych. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany, grozi mu kara do 8 lat więzienia. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.0µg/m3 PM2.5: 31.1µg/m3