Abp Wiktor Skworc: Trzeba podjąć trud odbudowania więzi społecznych

Wiktor Skworc

Redakcja

31 maja 2020

Trzeba podjąć trud odbudowania więzi społecznych, osłabionych trybem życia czasów pandemii i przymusowej kwarantanny – wezwał w niedzielę w Piekarach Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Do piekarskiego sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej pielgrzymują w niedzielę mężczyźni i młodzieńcy; ze względu na epidemię to doroczne spotkanie, gromadzące zawsze tysiące wiernych, odbywa się w skromniejszej formie. Uczestniczą w nim jedynie wierni z parafii dekanatu Piekary Śląskie i zaproszeni goście, jest też transmitowane za pośrednictwem radia i telewizji.

Już od dziś trzeba pojąć trud odbudowania więzi społecznych, tych rodzinnych, sąsiedzkich, parafialnych i stowarzyszeniowych, które zostały osłabione trybem życia czasów pandemii i przymusowej kwarantanny, tak, aby zalecany dystans społeczny nie utrwalił się w postaci społeczeństwa zamkniętych drzwi, lęku przed bliźnim, nowych społecznych podziałów i zagubienia – powiedział w przesłaniu społecznym poprzedzającym mszę świętą metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Polacy uważani są za jedną z najbardziej spolaryzowanych społeczności we współczesnej Europie. Stąd praca nad jednością jest dla nas niezwykle ważnym zadaniem. W procesie tym potrzebny jest etos respektowania godności każdego człowieka, umiejętność rozróżnienia błędu od błądzącego, prowadzenie walki szlachetnej, a nie wyniszczającej oraz przekonanie, że wobec pluralizmu poglądów tylko dialog – nieraz trudny i długi – jest drogą prowadzącą do zgody i jedności – dodał.

W wystąpieniu zaznaczył, że na obecną sytuację pandemicznego zagrożenia zdrowia i życia ludzi nakłada się konstytucyjna konieczność przeprowadzenia wyborów prezydenckich, "czego nikomu torpedować nie wolno". Misją Kościoła jest zachęcanie do zachowania społecznego pokoju, do udziału w wyborach i do trzeźwej oceny moralnych kwalifikacji kandydata na najważniejszy urząd naszego państwa – powiedział abp Skworc. 

Źródło: PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3