Abp Jędraszewski do pielgrzymów z Podhala mówił o inflacji i odrzucaniu fali kłamstw

428626

Redakcja

1 sierpnia, 2022

W niedzielę na Jasną Górę dotarli pielgrzymi z 41. Pieszej Pielgrzymki Góralskiej. Mszy świętej i homilii z udziałem pielgrzymów przewodniczył abp Jędraszewski. Podkreślił on jak ważne są tradycyjne wartości rodzinne oraz przestrzegł przed bogaceniem się. Zdaniem arcybiskupa nawet trudne sytuacje jak inflacja, kryzysy są przemijające, ale stają się wyzwaniem, by gromadzić to, co nie przemija, co buduje, a jest tym dobroć ludzkiego serca, jego otwartość na drugiego, dawanie nadziei.

W 41. Pieszej Pielgrzymce Góralskiej brało udział około 750 osób.  Dotarli oni na Jasną Górę wczoraj by razem się modlić i wypraszać łaski u Matki Boskiej Częstochowskiej. Mszy świętej przewodniczył abp Marek JędraszewskiW homilii abp Jędraszewski nawiązując do niedzielnej Ewangelii o gromadzeniu skarbów, podkreślił, że być bogatym przed Bogiem, to przede wszystkim żyć w prawdzie własnego sumienia, które daje wewnętrzny pokój. Zdaniem hierarchy: "Żyć w prawdzie to „mierzyć się i odrzucać zalewającą nas falę kłamstw, półprawd, przemocy słownej, która dla niektórych staje się stylem życia”. - "A my mamy gromadzić przed Bogiem skarby prawdy, która każe nam uznać w każdym człowieku swego brata i swą siostrę w Chrystusie "- podkreślał kaznodzieja. 

Arcybiskup powiedział, że nawet trudne sytuacje jak inflacja, kryzysy są przemijające, ale stają się wyzwaniem, by gromadzić to, co nie przemija, co buduje, a jest tym dobroć ludzkiego serca, jego otwartość na drugiego, dawanie nadziei. 

Pielgrzymi z Podhala na Jasną Górę szli całymi rodzinami, ojcowie Paulini mówią nawet o sztafecie pokoleń. - To jest coś nieprawdopodobnego, jakby ktoś zobaczył, jak ci ojcowie pchają te wózki - bo my idziemy przez góry i doliny - to jest niebywałe.  - powiedział paulin o. Łukasz Flader, kierownik góralskiej pielgrzymki. 

Przybywająca do sanktuarium od ponad 40 lat góralska pielgrzymka należy do najbarwniejszych - tradycyjnie górale wchodzą na Jasną Górę w regionalnych strojach, przy dźwiękach góralskiej muzyki. Dziś do sanktuarium dotarła także  pielgrzymka z Piekar Śląskich - Kozłowej Góry. 

428631

powiązane artykuły:

59839
1 sierpnia, 2022

W sierpniu do Częstochowy ma przybyć ponad 80 tys. pielgrzymów. Zgłoszono, aż 172 grup pielgrzymkowy

53 720735
Lokalne 19 sierpnia, 2022

Już w najbliższą niedzielę, 21 sierpnia, do Piekar Śląskich zawita tysiące pielgrzymów zmierzających

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.1µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3