80 nowych przypadków koronawirusa wśród górników. Wzrost w kopalni Borynia

Borynia 02 fot agnieszka materna

Redakcja

13 czerwca 2020

Do ponad 5,4 tys. wzrosła w sobotę liczba zarażonych koronawirusem pracowników kopalń. Minionej doby wśród załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Polskiej Grupy Górniczej potwierdzono łącznie 80 nowych przypadków SARS-CoV-2. Najwięcej chorych przybyło w należącej do JSW kopalni Borynia.

Najwięcej górników z koronawirusem pracuje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie do soboty zachorowało 3108 osób, wobec 3042 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 66 przypadków). Minionej doby kolejnym w tej spółce prawdopodobnym większym ogniskiem SARS-CoV-2 okazała się jastrzębska kopalnia Borynia, gdzie badania dały pozytywny wynik u 73 górników, wobec 15, o których informowano dzień wcześniej.

W Polskiej Grupie Górniczej wciąż rosnącym – choć nie na dużą skalę – ogniskiem zakażenia jest kopalnia Marcel w Radlinie, gdzie przed kilkoma dniami były prowadzone badania przesiewowe załogi. W sobotę rano zakażonych było 216 pracowników tego zakładu, wobec 210 raportowanych dobę wcześniej; jeszcze tydzień temu potwierdzonych przypadków zakażenia w tej kopalni było tylko 17.

Ogółem w kopalniach PGG zanotowano dotąd 1740 przypadków koronawirusa, wobec 1726 raportowanych dobę wcześniej (wzrost o 14). Najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (672), Sośnica (460) i Murcki-Staszic (236).

W rudzkiej kopalni Bielszowice, gdzie wcześniej również prowadzono badania przesiewowe, potwierdzono 71 przypadków koronawirusa; w kopalni Ziemowit jest ich 25, a w kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, gdzie w sobotę kończą się trzydniowe badania przesiewowe całej załogi – 26 (wzrost wobec piątku o 9 przypadków).

Kopalnia Bolesław Śmiały należy do tych zakładów, które nie były dotąd dużymi ogniskami koronawirusa. Prowadzone badania przesiewowe mogą potwierdzić, że w tej kopalni wirus nie rozprzestrzenia się (jak było np. w przypadku kopalni Ziemowit) lub ujawnić kolejną dużą grupę zakażonych (jak w kopalni Marcel). Badania potwierdzają wzrost liczby zakażonych, jednak jak dotąd nie jest on znaczący.

Czytaj także: Nowe przypadki w woj. śląskim. Skąd są zakażeni?

Oprócz zakładów PGG i JSW od początku epidemii zakażonych zostało także 590 górników z należącej do Węglokoksu bytomskiej kopalni Bobrek. Obecnie koronawirusa ma tam jeszcze 125 osób (w tym 26 pracowników firm współpracujących z kopalnią), a 465 górników wyzdrowiało. Rosnąca z dnia na dzień liczba ozdrowieńców znacząco przewyższa już liczbę aktywnych zakażeń. Ośmiu pracowników kopalni Bobrek jest na kwarantannie. (PAP)

Foto: jsw.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3