65 interwencji po burzach! Dzisiaj będzie podobnie?

Cloudsgrzmot

Redakcja

18 czerwca 2020

65 razy interweniowali w środę po południu i wieczorem śląscy strażacy w związku z burzami i ulewami, które przeszły nad województwem śląskim. Najwięcej interwencji dotyczyło usuwania połamanych konarów drzew, a także pompowania wody z zalanych miejsc.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, straż nie odnotowała dotąd zgłoszeń o poważniejszych uszkodzeniach w budynkach i infrastrukturze. Nie było osób poszkodowanych ani zdarzeń poważnie zagrażających bezpieczeństwu.

"Interwencje rozkładają się równomiernie w różnych częściach regionu. Nie odnotowano dotąd szczególnie groźnych sytuacji" - powiedziała rzeczniczka.

Burze przeszły w środę po południu nad całym regionem, jednak najbardziej dają się we znaki w centralnej i zachodniej części województwa.

Najczęściej strażacy usuwali połamane pojedyncze drzewa i konary. Nie było poważniejszych utrudnień w ruchu, wszystkie drogi - zarówno główne, jak i lokalne - są przejezdne. Strażacy interweniowali także wypompowując wodę z podtopionych posesji.

Z powodu burzy i ulewy kilkanaście minut opóźnienia - od stacji Imielin - miał popołudniowy pociąg relacji Kluczbork - Oświęcim.

Według zapowiedzi meteorologów, burz z gradem i silnym wiatrem można spodziewać się na Śląsku także w nocy ze środy na czwartek. Miejscami może spaść do 50 mm deszczu, a wiatr może osiągać prędkość do 90 km/h.

Jeśli to możliwe, kierowcy nie powinni parkować w pobliżu drzew, wiat przystankowych i tablic reklamowych. Warto pomyśleć też o zabezpieczeniu rzeczy pozostawionych na balkonach i w ogrodach.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - wynika z ostrzeżenia meteorologicznego.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.2µg/m3 PM2.5: 6.5µg/m3