60 lat Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

Jubileusz 60 lecia Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego 3

Redakcja

27 marca 2024

Sosnowiecki Szpital Miejski świętował swoje 60. urodziny. Po 6 dekadach działalności, szpital świadczy specjalistyczną opiekę medyczną na 14 oddziałach i jest jednym z najnowocześniejszych oraz najważniejszych placówek medycznych w Zagłębiu. 

Uroczystości związane z obchodami 60-lecia Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego odbyły się 26 marca. W wydarzeniu udział wzięli Zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego oraz zaproszeni goście, m.in.: Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca, Rafał Adamczyk Wicewojewoda Śląski, Anna Jedynak-Rykała, Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Monika Holewa, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Funduszy Zewnętrznych i Polityki Społecznej oraz radni miejscy i pracownicy szpitala.

- Szpital to przede wszystkim ludzie, a te ostatnie lata pokazały nam, że jako zespół, kadra medyczna, administracyjna, techniczna oraz personel pomocniczy, jesteśmy doskonale zorganizowani i jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami, takimi jak np. pandemia COVID-19 - mówiła Aneta Kawka, Prezes Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego, związana z placówką od 15 lat.

Prezes przedstawiła zaproszonym gościom prezentację na temat historii szpitala, najnowszych inwestycji oraz dalszych planów. Następnie zebrani obejrzeli specjalnie przygotowany film – wspomnienie o dr. n. med. Leszku Soneckim – ordynatorze i współtwórcy pierwszego Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.

Z okazji urodzin szpitala, odsłonięto tablicę z nową nazwą Oddziału, a na Oddziale Klinicznym Perinatologii i Ginekologii Ortopedycznej zaprezentowano porodówkowy mural, który z okazji jubileuszu stworzył znany, zagłębiowski artysta Wojciech Walczyk.

- Dziękuję wszystkim zaangażowanym – od personelu medycznego po pracowników administracyjnych i technicznych, za trud włożony w rozwój szpitala. Jako miasto nadal będziemy wspierać największe inwestycje i działania, dbając o dalszy rozwój i wysoki standard opieki medycznej dla naszej społeczności mówił Arkadiusz Chęciński, Prezydent Sosnowca.

Pierwszy projekt nowego Szpitala w Sosnowcu, który został zbudowany na planie odwróconej litery H, powstał już w 1957 r., a budowę rozpoczęto w 1959 r. Uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1964 r. Wówczas w tej uroczystości udział wzięli m.in. Edward Gierek i Jerzy Ziętek. 

Po 60 latach Sosnowiecki Szpital Miejski prowadzi działalność leczniczą w 14 oddziałach. W placówce funkcjonują także Izba Przyjęć, nowoczesny Zakład Diagnostyki Obrazowej, Laboratorium czy nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

fot. mat. prasowy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.5µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3