49-latek z Wyr podejrzany o wyłudzenie podatku VAT

Zlotowki

Redakcja

25 maja, 2023

49-letni przedsiębiorca z gminy Wyry podejrzany jest o wyłudzenie podatku VAT. Mężczyzna zajmujący się transportem w przeszłości był już karany za przestępstwa skarbowe oraz przeciwko wiarygodności dokumentów.


Sprawą 49-latka z Wyr zajmowali się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą mikołowskiej komendy. Mężczyźnie zarzuca się wyłudzenie w 2017 roku nienależnego mu zwrotu podatku VAT. Straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 tysięcy złotych.

- Mężczyzna, prowadząc działalność gospodarczą związaną z transportem, w przeszłości był już karany. Ma na swoim koncie przestępstwa skarbowe oraz przeciwko wiarygodności dokumentów. Śledczy zabezpieczyli szereg dokumentacji, których analiza oraz inne działania, w tym przesłuchania świadków, potwierdziły nielegalną działalność przedsiębiorcy. Polegała ona na wprowadzaniu do ewidencji księgowej firmy faktur VAT, pozorujących zrealizowane usługi, na podstawie których odliczano zwrot podatku VAT. Tak sfałszowaną dokumentację, 49-latek przedstawiał w deklaracjach urzędnikom skarbowym - informuje policja.

W prokuraturze 49-letni przedsiębiorca  usłyszał 23 zarzuty poświadczenia nieprawdy oraz posługiwania się mającymi to uwiarygodnić dokumentami. Podejrzany nie przyznał się do zarzutów. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody, zabezpieczono mienie 49-latka o wartości 180 tysięcy złotych. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Akt oskarżenia trafił do sądu. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.2µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3