4 mln zł dofinansowania na drugi etap przebudowy ul. Staszica w Dąbrowie Górniczej

Przebudowa staszica w dąbrowie

Redakcja

9 października, 2023

Dąbrowa Górnicza pozyskała niemal 4 mln zł dofinansowania na drugi etap przebudowy ul. Staszica, który uwzględnia budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego z Starocmentarną.

3 931 476,95 zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na lata 2024-2025 zostaną przeznaczone na przebudowę ulicy Staszica – od skrzyżowania z ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i Starocmentarną.

– Wnioskowaliśmy o 50-procentowe dofinansowanie, otrzymaliśmy mniej. Oczywiste jest, że skoro powiedzieliśmy „A” i kończymy właśnie pierwszy etap przebudowy ulicy Staszica i Oddziału AK Ordona, to musimy powiedzieć „B” i podjąć się wyzwania – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

– Będziemy szukać w budżecie miasta brakującej kwoty i równocześnie przygotowywać dokumentację do przetargu – dodaje prezydent.

Poza przebudową kilometrowego odcinka ulicy, projekt przewiduje budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicami Wojska Polskiego i Starocmentarną oraz dokończenie budowy drogi rowerowej wzdłuż ulicy Staszica i przez ulicę Wojska Polskiego połączenie jej z drogą rowerową w parku Hallera.

Kończy się pierwszy etap przebudowy ul. Staszica i Oddziały AK Ordona

Rozpoczęta w lutym tego roku inwestycja objęła m.in. budowę niemal 2-kilometrowej drogi rowerowej od ul. Hotelowej do ul. Ziemby. Ulica Staszica zyskała kanalizację deszczową, wzmocnioną podbudowę oraz nową nawierzchnię. Wzdłuż części trasy – poza drogą rowerową – powstał także chodnik. Ważną częścią inwestycji była budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Staszica z łącznicami DK94 i S1. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym ma poprawić bezpieczeństwo oraz wpłynąć na upłynnienie ruchu.

Pierwszy etap przebudowy ul. Oddziału AK Ordona i Staszica kosztował 10 mln zł. I w tym przypadku miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

powiązane artykuły:

Dworzec
Lokalne 6 października, 2023

Po trwającej prawie 2 lata modernizacji, został otwarty dworzec kolejowy w Dąbrowie Górniczej. - 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.3µg/m3 PM2.5: 52.7µg/m3