23-latek zatrzymany po Wielkich Derbach Śląska [WIDEO]

40 722952
Kastelik

Szymon Kastelik

7 września 2022

Policja zatrzymała 23-letniego mieszkańca Rudy Śląskiej, który miał brać udział w awanturze na stadionie Ruchu Chorzów. Do zdarzenia doszło 1 września w meczu z Górnikiem Zabrze.

Chorzowska policja identyfikuje i zatrzymuje podejrzanych w sprawie zajść na trybunach w meczu Ruch Chorzów - Górnik Zabrze. Funkcjonariusze zatrzymali 23-latka, który jest podejrzany o czyny chuligańskie. 

- 23-letni rudzianin nie został zatrzymany bezpośrednio po rozegranym meczu, nie uchroniło go to przed odpowiedzialnością. Analiza materiału dowodowego pozwoliła policjantom na przedstawienie mu zarzutów. Oprócz kary grzywny, ograniczenia wolności lub aresztu, podejrzanemu grozi obligatoryjny zakaz stadionowy - informuje chorzowska policja.

Przypomnijmy, że "sympatycy" Ruchu Chorzów najpierw "urządzili ognisko", a następnie próbowali sforsować barierki oddzielające ich od sektora buforowego. Do akcji wkroczyła ochrona i policja. W ruch poszły różne przedmioty i petardy. Kibole zerwali również jeden z banerów, żeby osłonić się przed gazem. 

Kiedy pracownicy próbowali ugasić ogień, zostali zaatakowani przez pseudokibiców chorzowskiej drużyny. Agresywna grupa kiboli zaczęła rzucać w ochroniarzy racami i butelkami oraz próbowała przedostać się przez ogrodzenie sektora buforowego. W tym samym czasie dwóch kibiców wbiegło na murawę, w pobliżu sektora gości. Jednak po sprincie za linią autu wrócili na trybuny. 

Całe zajście zostało zarejestrowane przez mundurowych, którzy podczas zabezpieczenia meczu korzystali także z policyjnego drona. Policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców bezpośrednio po meczu zidentyfikowali dwóch najbardziej agresywnych kibiców, którzy brali udział w stadionowych zajściach. Ich zatrzymanie jest kwestią czasu.

Łącznie podczas derbów policjanci wylegitymowali 67 najbardziej agresywnych kibiców i nałożyli 15 mandatów karnych. Obecnie analizują zapisy z kamer i ustalają tożsamość pozostałych uczestników zajść na stadionie. Planowane są zatrzymania. 

Do sprawy odniósł się Ruch Chorzów. Klub i stowarzyszenie kibiców Wielki Ruch wydali wspólne oświadczenie, w którym potępiają zachowanie kiboli i obiecują, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

- Z całą stanowczością potępiamy zajścia, do jakich doszło w drugiej połowie derbowego meczu z Górnikiem. Na stadionie przy Cichej nie ma i nie będzie miejsca na takie zachowania - czytamy w oświadczeniu. Ruch i stowarzyszenie kibiców dodają - Zarząd Ruchu Chorzów SA informuje, że Uczestnicy wspomnianych zajść, którzy zostaną zidentyfikowani na podstawie zapisu z kamer monitoringu, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Nie ma naszej zgody na podobne zachowania w przyszłości. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3