23-latek podszywał się pod znanego księdza. Chciał "rozgrzeszać niewiasty"

Podszywal sie pod ksiedza

Redakcja

24 maja 2024

Kryminalni pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku ustalili mężczyznę, który podszywał się pod znanego księdza z Rybnika. Mieszkaniec powiatu głogowskiego podszył się pod duchownego, wykorzystując jego wizerunek i publikował nieprzyzwoite treści na portalach randkowych. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Ofiarą internetowego oszustwa padł się ksiądz Adrian Chojnicki z Rybnika-Chwałowic. W sieci znany jest bardziej jako "padre.adriano". Śmiało można nazwać go katolickim influencerem, bo prowadzi bardzo popularnego TikToka.

Duchownego obserwuje blisko 90 tysięcy użytkowników, a wiele z jego filmików przekroczyło milion wyświetleń. Pokazuje w sposób żartobliwy codzienność księdza, nagrywa filmiki ze swoimi uczniami ze szkoły, ale też wykorzystuje swoją popularność do poruszania ważnych tematów.

Niestety sława w sieci ma też swoją ciemną stronę, o czym przekonał się ksiądz Adrian. Ktoś zdecydował się wykorzystać jego popularność i założył fałszywe konto księdza na aplikacji randkowej Tinder, pisząc m.in że "Szuka niewiasty, którą będzie mógł rozgrzeszyć."

- Napisało do mnie około 20 osób. Większość z nich osobiście nie znam. Przykładowa wiadomość: "pewien użytkownik się podszywa pod księdza, co powoduje poważne szkody dla księdza reputacji, dobrego imienia, a także niesie ze sobą konsekwencje, dla dobra imienia Kościoła, parafii oraz wspólnoty". Wiadomości, że ktoś się podszywa dostawałem na instagramie, messengerze i tik-toku. Odebrałem to jako troskę o moje dobre imię. Dostałem również screeny, zapisy transmisji. W moich zdjęciach podejrzewam, że jest zastosowany motyw: "deepfake" (twarz użytkownika włożona w zdjecie), ale i tak mój wizerunek jest łatwy do rozpoznania - relacjonował wówczas ksiądz z Rybnika.

Duchowny o sprawie poinformował policjantów.
Na dowód pokazał screeny ogłoszeń z internetu, które opatrzone były jego zdjęciami. Śledczy rozpoczęli poszukiwania osoby podejrzanej o to przestępstwo.

W wyniku podjętych czynności, kryminalni pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Rybniku ustalili, że za sprawcą podszywania się pod księdza jest 23-letni mieszkaniec powiatu głogowskiego - podała KMP w Rybniku. 

Mężczyzna usłyszał już zarzut dotyczący podszywania się pod księdza i wykorzystania jego wizerunku na portalach internetowych, za co grozi mu do 8 lat więzienia.
Akt oskarżenia w tej sprawie został już skierowany do Sądu Rejonowego w Rybniku.

powiązane artykuły:

Oszustwa internetowe
Lokalne 23 kwietnia 2024

Bielscy policjanci zatrzymali w Bydgoszczy oszusta, który, podając się za kobiety będące

Code gf9dc8d937 1920
Lokalne 28 lutego 2023

37-letni mieszkaniec Bierunia oszukiwał ludzi wystawiając na sprzedaż fikcyjne te

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.3µg/m3 PM2.5: 4.8µg/m3